Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 38/2021

 OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

1. Oznaczanie znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych.

W świetle art.2 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa”) rozróżnić należy dwa rodzaje znaków akcyzy, służących do oznaczania podlegających temu obowiązkowi wyrobów akcyzowych, a mianowicie podatkowe znaki akcyzy, które są potwierdzeniem wpłaty kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy oraz legalizacyjne znaki akcyzy, potwierdzające prawo podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, do przeznaczenia tych wyrobów do sprzedaży. W kwestii sposobu umieszczania znaków akcyzy na niektórych wyrobach pomiędzy podatnikami i organami interpretacyjnymi występują różnice stanowisk. Przykładu dostarczają wątpliwości dotyczące sposobu oznaczania znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych.

Do problemu tego odnosi się m.in. interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2021 r. o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.16.2021.3.JS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki, która jako producent płynu do papierosów elektronicznych przeznaczonych do bezpiecznego wykorzystania w elektronicznych papierosach przez konsumentów rozlewa wyprodukowany płyn do pojemników jednostkowych (butelek bezpiecznych) o pojemności nominalnej 10 ml, następnie umieszcza butelki w pudełkach, przy czym na pudełkach tych nie nakleja już znaków akcyzy, lecz podaje jedynie informację, iż produkt umieszczony w pudełku jest wyrobem akcyzowym. Zamiast na pudełkach oznacza znakami akcyzy butelki z płynem w ten sposób, że naniesiona banderola zostaje w sposób trwały zniszczona w przypadku każdej próby otwarcia butelki. Wedle zapewnień producenta wskazana specyfika opakowania wyrobu nie pozwala też na usunięcie znaku akcyzy z powierzchni butelki w sposób nie powodujący jego zniszczenia. Skoro zaś umieszczę nie znaków bezpośrednio na butelkach wyrobów akcyzowych zapewnia ich nienaruszalność do momentu otwarcia butelki przez danego konsumenta, które z kolei powoduje trwałe i widoczne uszkodzenie znaków oraz brak możliwości ich powtórnego użycia, wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej producent przyjął, iż stosowany przez niego sposób nanoszenia znaków akcyzy spełnia wszelkie wymogi przewidziane prawem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w powołanej na wstępie interpretacji wyraził w przedmiotowej kwestii pogląd odmienny. Wskazał, że w przypadku wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, w tym płynu do papierosów elektronicznych, znaki akcyzy winny być nanoszone na opakowanie jednostkowe tego płynu w taki sposób, aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania w miejscu przeznaczonym do jego otwierania albo użycie wyrobu powodowały trwałe i widoczne uszkodzenie znaku w sposób uniemożliwiający jego powtórne użycie ? stosownie do treści art. 120 ust. 2 ustawy. Równocześnie jednak podkreślił, że z uwagi na specyfikę sprzedaży m.in. płynów do e-papierosów, które sprzedawane są zazwyczaj w buteleczkach opakowanych dodatkowo w opakowania kartonowe (pudełka), ustawodawca wprowadzając regulacje w zakresie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, zastosował dla tych wyrobów odrębną definicję opakowania jednostkowego w art. 120 ust. 4 ustawy.

Ponieważ jedną z funkcji, którą spełniają znaki akcyzy jest funkcja legalizacyjna ? dająca gwarancję legalności pochodzenia wyrobów i nabywca tych wyrobów, dzięki widocznemu oznaczeniu w postaci banderoli zamieszczonej na opakowaniu jednostkowym ? uzyskuje pewność, że są to wyroby pochodzące z legalnego obrotu, dlatego też ? jak wyjaśnił organ interpretacyjny – ?definicja opakowania jednostkowego dla płynu do papierosów elektronicznych została tak sformułowana, aby banderole można było nanosić bezpośrednio na butelki z płynem do papierosów elektronicznych jeżeli są one sprzedawane w tej formie, bądź na opakowania kartonowe, które pośrednio chronią płyny do papierosów elektronicznych ? tak, żeby znaki akcyzy były widoczne dla konsumenta już na półce sklepowej? .

Tym samym, zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ?pudełka jako opakowania jednostkowe pośrednio chroniące płyn do papierosów elektronicznych jednorazowego lub wielokrotnego użytku, przystosowane do przechowywania, eksponowania i sprzedaży w nich płynu do papierosów elektronicznych, posiadające zamknięcie lub wskazane miejsce i sposób otwierania, a także przystosowane do pakowania, przechowywania i przewożenia w opakowaniach zbiorczych lub transportowych), w których Spółka przeznacza do sprzedaży przedmiotowy płyn do papierosów elektronicznych, winny zostać oznaczone odpowiednimi znakami akcyzy?.

Reasumując: w konsekwencji powyższej oceny organ interpretacyjny uznał, iż prawidłowo umieszczony znak akcyzy powinien znaleźć się na opakowaniu jednostkowym pośrednio chroniącym wyrób akcyzowy, w jakim płyn do e-papierosów jest przeznaczony do sprzedaży konsumentom ? a zatem na zewnętrznym pudełku, w którym umieszczana jest butelka zawierająca płyn do papierosów elektronicznych.

 

Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50