Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 40/2021

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

1. Akcyza od wyrobów przeznaczonych do celów innych niż wykorzystanie w papierosach elektronicznych.

W dniu 16 lipca 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydal interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.124.2021.2.JS dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania wyrobów przeznaczonych do celów innych niż wykorzystanie w papierosach elektronicznych.

Wnioskodawca zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego oraz detalicznego płynami do aromatyzowania tytoniu w postaci cieczy, która będzie składać się w całości, bądź w części z gliceryny roślinnej, glikolu propylenowego, aromatów smakowych oraz opcjonalnie alkoholu etylowego, wody demineralizowanej lub innych nośników z przeznaczeniem innym niż do użycia w papierosach elektronicznych. Towary te będą nabywane bezpośrednio od ich producenta. W opisanej powyżej postaci produkt przystosowany będzie do indywidualnego wykorzystania. Co istotne, oferowane produkty nie będą zawierać nikotyny. Należy jednakże zaznaczyć, że skład ww. produktów będzie tożsamy ze składem beznikotynowych płynów stosowanych w e-papierosach.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym produkty, o składzie zgodnym z przedstawionym powyżej opisem, przeznaczone miały być jako środek do aromatyzowania tytoniu w warunkach domowych. Aromaty mogą nadawać wyrobom tytoniowym dodatkowych walorów smakowych lub zapachowych. Użytkownicy będą mieć możliwość dodania do tytoniu wybranego preparatu smakowego, jak również aromatu przygotowanego samodzielnie (rozcieńczonego we własnym zakresie).

Produkty o opisanym wyżej składzie spółka zamierza sprzedawać:

  1. hurtowo – przedsiębiorcom prowadzącym punkty sprzedaży detalicznej, specjalizujące się w sprzedaży produktów z branży e-papierosów;
  2. odbiorcom indywidualnym (konsumentom) – w sklepach (punktach) zajmujących się sprzedażą produktów z branży e-papierosów.

Ponadto

  • składniki produktów nie będą nabywane jako wyroby akcyzowe – płyn do e-papierosów – a tym samym nie będą w ocenie Wnioskodawcy podlegały opodatkowaniu akcyzą;
  • zawartość alkoholu etylowego zależy od wykorzystanych w recepturze produktu aromatów spożywczych i waha się w przedziale od 0% do 1,5%;
  • alkohol etylowy sam w sobie nie jest surowcem wykorzystywanym do produkcji produktów przez Spółkę. Alkohol etylowy zawarty jest natomiast w części aromatów spożywczych wykorzystywanych w procesie produkcji. Te aromaty zostaną nabyte od krajowych i zagranicznych dostawców specjalizujących się w produkcji/sprzedaży tego typu surowców;
  • akcyza od zawartości alkoholu etylowego w używanych aromatach zostanie opłacona przez Spółkę na etapie wprowadzania tychże aromatów do obrotu krajowego z zagranicy (powstanie obowiązku akcyzowego z chwilą nabycia aromatów);
  • Spółka nie planuje prowadzić własnej sprzedaży w punktach detalicznych.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do DKIS z pytaniem: czy sprzedaż hurtowa produktów, które będą przeznaczone do aromatyzowania wyrobów tytoniowych (na własny użytek nabywcy, w warunkach domowych), nieprzeznaczonych do zastosowania w e-papierosach, na rzecz sklepów zajmujących się sprzedażą detaliczną produktów z branży e-papierosów, rodzi po stronie Spółki obowiązek podatkowy w zakresie podatku akcyzowego?; czy jeśli którykolwiek z kontrahentów spółki (sklepy specjalistyczne zajmujące się sprzedażą towarów z branży e-papierosów), bądź konsumentów zacznie sprzedawać lub wykorzystywać produkty niezgodnie z ich przeznaczeniem (płyn do aromatyzowania tytoniu) lub ze względu na zbliżoną kompozycję chemiczną, zacznie wykorzystywać je jako płyn do zastosowania w e-papierosach, to czy takie zachowanie rodzi po stronie Spółki, jako sprzedawcy hurtowym/detalicznym opisanego wyżej produktu, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym?

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność, którą Spółka planuje rozpocząć nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym ponieważ ustawodawca wyraźnie wskazuje, że o klasyfikacji produktu, jako wyrobu akcyzowego decyduje jego przeznaczenie. Tylko wobec wyrobów dla których określono przeznaczenie do użytku w papierosach elektronicznych lub w przypadku produkcji baz czy płynów do e-papierosów powstaje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Wnioskodawca będzie sprzedawał produkty z przeznaczeniem innym niż wykorzystanie w e-papierosach, natomiast nie ma wpływu na działania podmiotów trzecich tj. nabywców produktów. Nadto – zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Podatnikiem akcyzy jest natomiast taka osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (art. 13 ustawy z dnia6 grudnia 2008 r.). Z uwagi na fakt, iż (jak wywiedziono powyżej) obowiązek podatkowy nie powstanie na etapie produkcji i sprzedaży przez Spółkę produktów nieprzeznaczonych do wykorzystania w e-papierosach, ewentualne zaktualizowanie się takiego obowiązku na dalszym etapie sprzedaży, z uwagi na wykorzystanie produktu niezgodnie z jego przeznaczeniem, nie będzie rodzić obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

DKIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i stwierdził, że działalność objęta wnioskiem polegająca na sprzedaży przez Wnioskodawcę przedmiotowych produktów, które będą składać się w całości, bądź w części z gliceryny roślinnej, glikolu propylenowego, aromatów smakowych oraz opcjonalnie alkoholu etylowego, wody demineralizowanej lub innych nośników, przeznaczonych do celów innych niż do użycia w papierosach elektronicznych (przeznaczonych do aromatyzowania wyrobów tytoniowych) – nie będzie rodzić obowiązku podatkowego w zakresie związanym z uregulowaniami dotyczącymi płynów do papierosów elektronicznych. Powyższe wynika z faktu, że zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego produkowane i sprzedawane przez Wnioskodawcę produkty będą miały przeznaczenie inne niż do wykorzystania w papierosach elektronicznych – będą przeznaczone do aromatyzowania wyrobów tytoniowych przez nabywców na własny użytek w warunkach domowych. Jednocześnie komponenty produkowanych, a następnie sprzedawanych przez Wnioskodawcę produktów będą nabywane jako wyroby nieakcyzowe. Tym samym przedstawione przez Wnioskodawcę produkty nie spełniają kryteriów do uznania ich za płyny do papierosów elektronicznych. W konsekwencji planowana działalność polegająca na sprzedaży przez Wnioskodawcę przedmiotowych produktów nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w zakresie związanym z uregulowaniami dotyczącymi płynów do papierosów elektronicznych.

Ponadto, o klasyfikacji danego wyrobu jako płynu do papierosów elektronicznych decyduje jego przeznaczenie. Skoro zatem Wnioskodawca nie będzie wprowadzał do obrotu przedmiotowych produktów jako wyroby przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych, tym samym nie będzie ponosił odpowiedzialności za niezgodne wykorzystanie tych produktów przez ich nabywców. Co do zasady, obowiązek zapłaty podatku akcyzowego będzie ciążył na nabywcach przedmiotowych produktów, którzy przeznaczą je do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76