Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 42/2021

 

 

OBRÓT WYROBAMI AKCYZOWYMI

1. Zmiana zasad kontynuacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym.

W obecnym stanie prawnym na podstawie art.44 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa o podatku akcyzowym”) cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego skutkuje automatycznie zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, bez względu na przyczynę, ze względu na którą zezwolenie na prowadzenie składu zostaje cofnięte.

W dniu 17 września 2021r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza regulacje pozwalające na kontynuację działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy – bez konieczności zakończenia procedury zawieszenia poboru w stosunku do wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie podatkowym.

Do ustawy o podatku akcyzowym dodany został nowy art.44a, w którym wykluczono zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy ze względu na cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Po zmianach zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy nie będzie następować z dniem cofnięcia zezwolenia pod warunkiem, że w miejscu prowadzenia składu podatkowego albo w jego części skład podatkowy będzie prowadzony przez inny podmiot na podstawie nowego albo zmienionego zezwolenia obowiązującego od dnia następującego po dniu cofnięcia zezwolenia, przy czym ewentualna zmiana zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego ma polegać na rozszerzeniu dotychczasowego miejsca prowadzenia tegoż składu.

Dla wydania nowego lub zmienionego zezwolenia na prowadzenie konieczne będzie posiadanie przez podmiot mający takie zezwolenie otrzymać tytułu prawnego do korzystania z miejsca albo części miejsca, w którym ma być prowadzony skład oraz przekazanie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oryginału albo uwierzytelnionej kopii dokumentu potwierdzającego ów tytuł prawny.

Zabezpieczenie akcyzowe będzie mogło zostać złożone zamiast podmiotu, który będzie prowadził skład podatkowy lub łącznie z tym podmiotem przez podmiot prowadzący skład podatkowy, który złożył wniosek o cofnięcie dotychczasowego zezwolenia na prowadzenie składu.

Inną przesłanką kontynuacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym będzie sporządzenie przez podmiot prowadzący skład podatkowy (w dotychczasowym miejscu albo w jego części) wykazu wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy znajdujących się w tym miejscu na dzień, w którym nastąpi cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, nie później niż w dniu następującym po tym dniu, określającego ilości wyrobów akcyzowych oraz kwotę akcyzy, która przypadałaby do zapłaty, gdyby te wyroby nie były objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Konieczne będzie wówczas niezwłoczne powiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o sporządzeniu wykazu oraz o tym, że wyroby akcyzowe objęte wykazem znajdują się w prowadzonym przez dany podmiot składzie, jak również dokonanie wpisów wyrobów akcyzowych objętych wykazem do ewidencji wyrobów akcyzowych. W przypadkach tych zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy nie będzie następować w stosunku do wyrobów akcyzowych ujętych w wykazie,

Nowelizacja w dniu 21 października 2021r. została podpisana przez Prezydenta RP i czeka obecnie na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50