4. Czy organ egzekucyjny jest płatnikiem podatku akcyzowego w przypadku sprzedaży w trybie egzekucji samochodów osobowych, od których podatek nie został zapłacony?
Czy organ egzekucyjny, dokonując w ramach czynności egzekucyjnych sprzedaży wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych ma obowiązek poboru z tego tytułu podatku akcyzowego (czy staje się płatnikiem tego podatku)?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2021 r. (0111-KDIB3-3.4013.57.2021.1.MK). Jak wskazał Organ: „Organy egzekucyjne, określone w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.), są płatnikami akcyzy od sprzedaży, dokonywanej w trybie egzekucji, samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza nie została zapłacona – art. 103 ust. 1 ustawy.
Płatnik akcyzy od sprzedaży, dokonywanej w trybie egzekucji, samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jest obowiązany obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym sprzedano samochód, a także przekazać w tym terminie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego deklarację o wysokości pobranej i wpłaconej akcyzy według ustalonego wzoru – art. 103 ust. 2 ustawy.
Deklaracje o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej – art. 103 ust. 2a ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2021 r. (na podstawie art. 1 pkt 38 ustawy nowelizującej).
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracji o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika oraz wzór tej deklaracji, zamieszczając objaśnienia co do sposobu prawidłowego składania deklaracji oraz informacje o miejscu ich składania, jak również zapewniając możliwość prawidłowego obliczenia kwoty akcyzy – art. 103 ust. 3 ustawy.
(…)Reasumując, (…), działający w imieniu Gminy Miasta (…) (gminy miejskiej która działa na prawach powiatu), dokonując zbycia objętego wnioskiem pojazdu, przekazanego Wnioskodawcy po wyroku Sądu Rejonowego, w którym orzeczono jego przepadek na rzecz Gminy, działa jako organ egzekucyjny i w związku z tym jest płatnikiem akcyzy od sprzedaży zgodnie z art. 103 ustawy o podatku akcyzowym, a tym samym zobowiązany będzie do złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku akcyzowego”.
Reasumując należy stwierdzić, że organy egzekucyjne dokonując sprzedaży w trybie egzekucji samochodów osobowych, od których akcyza nie została wcześniej zapłacona, mają obowiązek:
- obliczyć i pobrać podatek;
- wpłacić podatek na rachunek właściwego organu podatkowego;
- złożyć deklarację, której zwór określa obecnie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 22 kwietnia 2021 r. w sprawie deklaracji o wysokości podatku akcyzowego pobranego i wpłaconego przez płatnika (Dz. U. z 2021 r. poz. 841); jest to deklaracja o wysokości podatku akcyzowego pobranego i wpłaconego przez płatnika o symbolu AKC-P.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348