2. Czy podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej może być jednocześnie nabywcą końcowym?
Problem możliwości zaklasyfikowania wytwórcy posiadającego koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w skojarzeniu jako podmiotu jednocześnie będącego nabywcą końcowym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa o podatku akcyzowym”) w sytuacji, gdy podmiot ten nabywa energię dla celów związanych z funkcjonowaniem prowadzonej przez siebie elektrociepłowni, został rozstrzygnięty m.in. w interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.196.2021.1.MK.
W dniu 9 września 2021r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydając przedmiotową interpretację zanegował wyrażoną przez wnioskodawcę ocenę, iż łączenie obu statusów akcyzowych jest dopuszczalne. Uzasadniając swe stanowisko wnioskodawca przyjął, że zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię, naliczenie akcyzy leży po stronie sprzedawcy – jako podmiotu realizującego pierwszy etap obrotu energią, a Spółka jest odbiorcą końcowym.
Organ interpretacyjny w powołanej na wstępie interpretacji zasadnie podkreślił, że za czynności podlegające opodatkowaniu uznaje się co do zasady te, które zostają dokonane na ostatnim etapie obrotu, tj. między sprzedawcą energii elektrycznej (dystrybutorem) a jej odbiorcą, zdefiniowanym przez krajowego ustawodawcę jako nabywcę końcowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy zużycia energii elektrycznej dokonuje podmiot posiadający jedną z koncesji w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne. Przedmiotem opodatkowania akcyzą nie jest natomiast obrót energią elektryczną pomiędzy pośrednikami – podmiotami posiadającymi jedną z koncesji lub podmiotami, które ustawodawca wyłączył z definicji nabywcy końcowego, bowiem pomimo że nie posiadają koncesji, to jednak nie są traktowane jako nabywcy końcowi, gdyż jedynie pośredniczą w obrocie lub w samym rozliczaniu obrotu.
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dla ustalenia czy dany podmiot posiada status nabywcy końcowego istotne jest to czy posiada on jakąkolwiek z koncesji, a nie to czy zużywa energię przy jej nabyciu, zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku akcyzowym wyrażenie „nieposiadający koncesji”, oznacza bowiem brak koncesji w ogóle. Zatem, jeśli nabywca energii elektrycznej posiada jedną z wymienionych koncesji, to nie może być on uznany jednocześnie za nabywcę końcowego, a dokonywana na jego rzecz sprzedaż energii elektrycznej nie może być uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Powyższe doprowadziło Organ do konkluzji, iż „każdy podmiot nabywający energię elektryczną na terytorium kraju, który nie posiada koncesji i nie jest jednym z podmiotów wymienionych w lit. a – d art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy, posiada status nabywcy końcowego, a sprzedaż energii elektrycznej na jego rzecz powinna zostać obciążana podatkiem akcyzowym.
Równocześnie z chwilą otrzymania koncesji, podmiot ten traci status nabywcy końcowego, a nabywana przez niego energia elektryczna nie powinna mieć wliczonego podatku akcyzowego”.
W konsekwencji Dyrektor KIS skonstatował, że posiadanie koncesji wyklucza uznanie danego podmiotu za nabywcę końcowego o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy, a sprzedaż energii elektrycznej na rzecz takiego posiadacza koncesji nie jest przedmiotem opodatkowania akcyzą. To zaś oznacza, że „podmiot sprzedający energię elektryczną Wnioskodawcy nie powinien opodatkowywać tej energii podatkiem akcyzowym, gdyż to na Wnioskodawcy jako podatniku dokonującym czynności podlegającej opodatkowaniu o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 (zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję), ciążyć będzie, zgodnie z zasadą samoobliczania, obowiązek rozliczenia podatku akcyzowego z tego tytułu”
dr Joanna Kiszka
joanna.kiszika@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50