3. Sprzedaż brzeczki piwnej a podatek akcyzowy.
Czy podmioty dokonujące sprzedaży brzeczki piwnej są obowiązane do zapłaty z tego tytułu podatku akcyzowego? Czy sprzedaż brzeczki ma wpływ na możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 września 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.134.2022.1.MAZ). Jak wskazał Organ: „W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał, że produkuje brzeczkę piwną słodową, którą zamierza sprzedawać Spółce powiązanej w ramach rozszerzonej pisemnej umowy o współpracy. Jak wskazał Wnioskodawca, brzeczka piwna to ekstrakt, z którego dopiero po poddaniu go procesowi fermentacji powstaje napój alkoholowy. Przed procesem fermentacji brzeczka nie zawiera alkoholu. Sam proces fermentacji – w sprawie objętej wnioskiem – będzie następował dopiero u Zainteresowanego, który brzeczkę nabędzie od Spółki. Oznacza to, że brzeczka piwna produkowana przez Wnioskodawcę, skoro nie zawiera alkoholu to nie jest napojem alkoholowym, a tym samym nie spełnia definicji wyrobu akcyzowego, zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji sprzedaż tej brzeczki piwnej jako wyrobu nieakcyzowego nie podlega opodatkowaniu akcyzą.
Wnioskodawca i Spółka powiązana zawarli pisemną umowę o współpracy dotyczacą produkcji piwa. Łączna ilość piwa wyprodukowanego w roku kalendarzowym przez oba podmioty nie przekracza 200 000 hl. W miejscu produkcji piwa przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego nie działa inny podmiot wytwarzający piwo. Oba podmioty są prawnie i ekonomicznie niezależne od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo, a ponadto nie wytwarzają piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców. Wnioskodawca i Spółka powiązana posiadają certyfikaty małego producenta.
Powyższe informacje – podane w opisie zdarzenia przyszłego – wskazują, że Wnioskodawca i Zainteresowany jako podmioty produkujące piwo, współpracujące na podstawie pisemnej umowy, spełniają warunki uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy, wskazanego w § 12 ust. 1 rozporządzenia. W tych okolicznościach rozszerzenie umowy o współpracy o sprzedaż brzeczki piwnej przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego – z tej racji, że brzeczka nie jest wyrobem akcyzowym – nie będzie miało wpływu na możliwość korzystania przez oba podmioty ze zwolnienia od akcyzy na podstawie § 12 ust. 1, w zw. z ust. 5 rozporządzenia. Przy tym zauważyć należy, że przepisy rozporządzenia w zakresie objętym § 12 odnoszą się do produkcji piwa, warunków stosowania zwolnienia od akcyzy, sposobu obliczania limitu produkcji określonego dla zwolnienia, a nie do wyrobów nieakcyzowych. Natomiast w momencie, gdy brzeczka piwna zostanie u Spółki powiązanej poddana fermentacji, w wyniku czego zostanie wyprodukowane piwo, wówczas dopiero ilość tego piwa należy uwzględnić w limicie 200 000 hl, wskazanym w § 12 ust. 1 rozporządzenia”.
Reasumując należy stwierdzić, że brzeczka piwna niezawierająca alkoholu co do zasady nie stanowi wyrobu akcyzowego, zatem jej sprzedaż nie stanowi czynności generującej powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym. Jednocześnie organ wskazał, że jeżeli brzeczka zostanie poddana fermentacji w wyniku której zostanie uzyskane piwo, to należy je uwzględnić w limicie uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348