Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 56/2023

ZNAKI AKCYZY

1. Banderolowanie butelek z płynem do papierosów elektronicznych.

Czy podatnik, który oznacza znakami akcyzy (banderolami) butelki zawierające płyn do papierosów elektronicznych może znaki te zamieścić na etykiecie, która została umieszczona na tejże butelce?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 5 grudnia 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.259.2022.1.JS). Jak wskazał Organ: „(…) przepisy art. 120 ust. 4 pkt 2 ustawy oraz Rys. 7a-7c załącznika nr 4 do ww. rozporządzenia stanowią jednoznacznie, że opakowania płynu do e-papierosów mające postać butelek powinny posiadać m.in. zamknięcie lub wskazane miejsce i sposób otwierania, a także, banderola powinna być umieszczana:

– „bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) płynu do papierosów elektronicznych na zamknięciu i korpusie opakowania”, przy czym banderola nie może zasłaniać ostrzeżeń zdrowotnych (Rys. 7a i 7b), albo

– „bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) płynu do papierosów elektronicznych”, przy czym, banderole są umieszczane w miejsc wolnym od jakichkolwiek napisów i oznaczeń (Rys. 8).

Jednocześnie, stosownie do art. 120 ust. 2 ustawy, znak akcyzy winien być naniesiony na opakowanie jednostkowe płynu do papierosów elektronicznych w taki sposób, aby zdjęcie tego znaku lub otwarcie opakowania w miejscu przeznaczonym do jego otwierania, albo użycie wyrobu, powodowały trwałe i widoczne uszkodzenie znaku w sposób uniemożliwiający jego powtórne użycie.

Powyższe oznacza zatem, że niezależnie od wybranego przez podmiot sposobu nanoszenia banderol na typowe opakowania jednostkowe płynu do e-papierosów, wskazanego na Rys. 7a, 7b albo 7c załącznika nr 4 do rozporządzenia – przepisy tego rozporządzenia wymagają wprost, aby banderola (samoprzylepna lub mocowana odpowiednim klejem) była naniesiona bezpośrednio na tym opakowaniu jednostkowym (na butelce).

Natomiast zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, zaproponowany przez Wnioskodawcę sposób nanoszenia banderoli podatkowej polega na nałożeniu jej na etykietę naklejoną na opakowanie, mające postać butelki plastikowej – ale nie bezpośrednio na to opakowanie jednostkowe (butelkę) płynu do papierosów elektronicznych.

W konsekwencji, w ocenie Organu, przedstawiony we wniosku sposób nie będzie zgodny z ww. wymogami wynikającymi z ustawy oraz rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. W opisanym przypadku, banderola podatkowa powinna zostać nałożona bezpośrednio na butelkę plastikową zawierającą płyn do papierosów elektronicznych, stanowiącą typowe opakowanie jednostkowe i przeznaczoną w tej formie do sprzedaży – w miejscu wskazanym na Rys. 7a lub Rys. 7b, tj. na zakrętce będącej zamknięciem butelki i korpusie tej butelki; przy czym banderola nie może zasłaniać ostrzeżeń zdrowotnych, albo w miejscu wskazanym na Rys. 7c tego załącznika, tj. bezpośrednio na butelce (tworzywie butelki), przy czym powinna znajdować się w miejscu wolnym od jakichkolwiek napisów i oznaczeń.

Tym samym, oceniając stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego nr 2, dotyczące sposobu oznaczania opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych (płynu do papierosów elektronicznych) znakami akcyzy, w przypadku, gdy banderola będzie nanoszona na etykietę samoprzylepną naklejoną na butelkę, a nie bezpośrednio na tą butelkę plastikową – należało uznać je za nieprawidłowe”.

Reasumując należy stwierdzić, że zamieszczając banderolę na butelce z płynem do papierosów elektronicznych należy zamieścić ją bezpośrednio na tejże butelce – nie można jej zamieszczać np. na etykiecie, która została wcześniej zamieszczona na tejże butelce.

 

Marek Zagórski

Adwokat

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl