Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 59/2023

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

1. Produkcja suplementów diety na bazie alkoholu jako nieobjęta akcyzą.

Dnia 16 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.131.2023.1.AM w zakresie podatku akcyzowego dotycząca braku opodatkowania akcyzą produkcji suplementów diety na bazie alkoholu.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest wytwórcą i dystrybutorem produktów leczniczych, wyrobów medycznych, suplementów diety i środków specjalnego przeznaczenie medycznego. Spółka obecnie wytwarza i wprowadza do obrotu suplement diety będący mieszaniną wyciągów ziołowych.. Wnioskodawca zamierza zmienić recepturę tego suplementu i uzupełnić go o alkohol etylowy w celu poprawienia jego trwałości i działania. Wnioskodawca zamierza wytwarzać wyżej wymieniony produkt – suplement diety zawierający zioła z dodatkiem alkoholu etylowego w ilości od 30% do 40% (v/v). Wnioskodawca nabędzie stosował w produkcji alkohol z już zapłaconą akcyzą. Wytwarzanie będzie polegało na zmieszaniu wyciągów ziołowych z alkoholem etylowym. Suplement diety będzie pakowany do opakowań o pojemności od 100 do 1000 ml. Na opakowaniach będzie uwidoczniony skład i przeznaczenie suplementu diety. Suplement diety będzie klasyfikowany do pozycji CN 2106. Wnioskodawca nie prowadzi składu podatkowego, ani nie jest zarejestrowanym podatnikiem akcyzy.

W związku z powyższym opisem, Wnioskodawca zwrócił się do DKIS z następującymi pytaniami:

Czy w opisanych powyżej okolicznościach, wytwarzanie suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości musi być realizowane w składzie podatkowym?

Czy w opisanych powyżej okolicznościach, w związku z wytwarzaniem suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, Wnioskodawca będzie obowiązany do rozliczenia (dopłaty) podatku akcyzowego?

Czy w opisanych powyżej okolicznościach, suplement diety klasyfikowany do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, powinien być oznaczony znakami akcyzy (banderolami)?

Czy w opisanych powyżej okolicznościach, w związku z wytwarzaniem suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, Wnioskodawca będzie obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby podatku akcyzowego?

Czy w opisanych powyżej okolicznościach, w związku z wytwarzaniem suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, Wnioskodawca będzie obowiązany do składania jakichkolwiek deklaracji podatkowych bądź prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji akcyzowej?

W ocenie Wnioskodawcy:

W opisanych powyżej okolicznościach, wytwarzanie suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości nie musi być realizowane w składzie podatkowym.

W opisanych powyżej okolicznościach, w związku z wytwarzaniem suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, Wnioskodawca nie będzie obowiązany do rozliczenia (dopłaty) podatku akcyzowego.

W opisanych powyżej okolicznościach, suplement diety klasyfikowany do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, nie musi być oznaczony znakami akcyzy (banderolami).

W opisanych powyżej okolicznościach, w związku z wytwarzaniem suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, Wnioskodawca nie będzie obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby podatku akcyzowego.

W opisanych powyżej okolicznościach, w związku z wytwarzaniem suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierający alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, Wnioskodawca nie będzie obowiązany do składania jakichkolwiek deklaracji podatkowych ani do prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji akcyzowej

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. W przedmiotowej sprawie organ wskazał, że „(…) W omawianym przypadku, wyrobem akcyzowym jest zatem wyłącznie alkohol etylowy zawarty w produkowanym przez Wnioskodawcę suplemencie diety, który to alkohol Spółka nabywa z zapłaconą akcyzą. Natomiast same suplementy klasyfikowane do wskazanego przez Państwa kodu CN 2106, nie są wyrobem akcyzowym – gdyż nie zostały ujęte w katalogu wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że prowadzona przez Państwa działalność z wykorzystaniem alkoholu etylowego z zapłaconą akcyzą nie prowadzi do powstania (wyprodukowania) innego wyrobu akcyzowego. Suplementy diety oznaczone kodem CN 2106 nie stanowią bowiem wyrobu akcyzowego. W konsekwencji, produkcja tych suplementów o kodzie CN 2106 zawierającego alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v) od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy, nie mieści się w dyspozycji przepisu art. 93 ust. 2 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 1, tj. nie stanowi produkcji wyrobów akcyzowych (alkoholu etylowego).

Kategorie wyrobów, których produkcja winna odbywać się w składzie podatkowym zostały określone w art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Ze wspomnianego przepisu wynika m.in. że w składzie podatkowym winna odbywać się wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych w tym przepisie.

Stosownie zatem do wyżej poczynionych uwag – z uwagi na fakt, że wyroby o kodzie CN 2106 nie są wyrobem akcyzowym i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym – ich produkcja nie musi odbywać się w składzie podatkowym.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 dotyczące braku obowiązku produkcji suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), od którego akcyza została zapłacona w należnej wysokości, w składzie podatkowym – należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do dalszych wątpliwości Spółki, należy raz jeszcze wskazać, że wytwarzany przez Państwa suplement diety klasyfikowany do kodu CN 2106 nie stanowi wyrobu akcyzowego. Zatem w związku z produkcją tych suplementów nie powstanie po Państwa stronie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Ponadto, jak sami Państwo wskazali, alkohol etylowy używany do produkcji ww. wyrobów nieakcyzowych nabywany będzie z już zapłaconą akcyza. Oznacza to, że nie będą Państwo również podatnikiem akcyzy w stosunku do alkoholu etylowego zawartego w suplementach oznaczonych kodem CN 2106.

Ze względu na okoliczność, że dokonywane przez Spółkę czynności nie będą stanowiły przedmiotu opodatkowania podatkiem akcyzowym, na Spółce nie będzie zatem ciążyć obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Jednocześnie z faktu, że w stosunku do opisanych we wniosku czynności nie są Państwo podatnikiem podatku akcyzowego wynika, że nie ciążą na Państwu obowiązki wynikające z art. 21 ustawy o podatku akcyzowym.

Jednocześnie podkreślić należy, że przepisy regulujące obowiązki prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku akcyzowego nie nakładają tego rodzaju obowiązków na podmioty wykorzystujące w swojej działalności alkohol etylowy z zapłaconą akcyzą, wykorzystywany do produkcji wyrobów nieakcyzowych. Z powyższych względów, na Spółce jako podmiocie, który będzie zużywał do produkcji jedynie alkohol etylowy z zapłaconą kwotą akcyzy do produkcji wyrobów nieakcyzowych, nie będzie spoczywał obowiązek prowadzenia ewidencji na potrzeby podatku akcyzowego.

W konsekwencji należy wskazać, że w sytuacji przedstawionej w przedmiotowym wniosku, tj. wytwarzania wyrobu nieakcyzowego, tj. suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia (dopłaty) podatku akcyzowego, ani do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby podatku akcyzowego, ani też do składania deklaracji akcyzowych oraz do prowadzenia ewidencji akcyzowych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych nr 2, 4 i 5 należało zatem uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do pytania oznaczonego nr 3 we wniosku w zakresie oznaczania przedmiotowego suplementu diety banderolami, wskazać należy, że obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy objęte są jedynie wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. Załącznik ten enumeratywnie i w sposób zupełny wskazuje wyroby akcyzowe, które podlegają oznaczaniu znakami akcyzy. Przedmiotowy załącznik oprócz wskazania listy wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy wskazuje kody CN, pod którymi są zaklasyfikowane wyroby akcyzowe objęte obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy.

Zaznaczyć należy, że wyroby o kodzie CN 2106 nie są wyrobami akcyzowymi i nie zostały wymienione w żadnej pozycji tego załącznika. W związku z tym, w stosunku do wyrobów o takim kodzie CN nie powstaje obowiązek oznaczania ich znakami akcyzy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3 również należało uznać za prawidłowe.

Oceniając zatem całościowo stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie braku opodatkowania produkcji suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy w ilości od 30% do 40% (v/v), i braku obowiązków akcyzowych z tym związanych, należało uznać je za prawidłowe”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76