Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 59/2023

ZNAKI AKCYZY

1. Możliwość zniszczenia znaków akcyzy naniesionych na wyroby nowatorskie nabyte wewnątrzwspólnotowo.

W interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2023 r. (0111-KDIB3-3.4013.92.2023.2.MAZ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do dopuszczalności na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”) zniszczenia znaków akcyzy naniesionych na wyroby nowatorskie nabyte wewnątrzwspólnotowo, zwróconych do innego państwa UE, w związku z utratą ważności banderol i rezygnacją z nanoszenia legalizacyjnych znaków podatkowych.

Interpretacja została wydana na wniosek Podatnika – dystrybutora wyrobów nowatorskich, który w sierpniu i wrześniu 2022 r. nabył wewnątrzwspólnotowo wyroby nowatorskie, na które zostały na terytorium Bułgarii naniesione znaki akcyzy. Spółka nie sprzedała wszystkich wyrobów do końca lutego 2023 r., ani nie wymieniła znaków akcyzy na nowe. Podatnik nie zdecydował się na umieszczenie na wyrobach legalizacyjnych znaków akcyzy ze względu na brak – w jego ocenie – opłacalności tego działania lecz wysłał produkty z naniesionymi znakami akcyzowymi z powrotem do Bułgarii, zachowując przy tym stosowną dokumentację transportową. Tym samym zrezygnował ze składania wniosków o zwrot akcyzy.

Podmiot stanął na stanowisku, że z uwagi na brak w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (dalej: „rozporządzenie w sprawie znaków akcyzy”) uregulowań dotyczących usuwania nieważnych znaków akcyzy, w przedstawionej sytuacji zachodzi możliwość zniszczenia takich znaków akcyzy naniesionych na wyroby nowatorskie nabyte wewnątrzwspólnotowo.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2023 r. (0111-KDIB3-3.4013.92.2023.2.MAZ) Organ przypomniał, że stosownie do wymogu art. 116 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., podmiot zarejestrowany dla celów akcyzy zgodnie z art. 16 tej ustawy, który dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego jest zobligowany do oznaczenia wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy. W szczególności w przypadku wyrobów nowatorskich oznaczenie to powinno, zgodnie z art. 136 ust. 4 ustawy, nastąpić do końca roku kalendarzowego odpowiadającego rokowi wytworzenia znaków akcyzy nadrukowanemu na tych znakach. Konieczne jest również respektowanie wynikającego z art. 136 ust. 6 ustawy terminu, do którego znaki akcyzy, naniesione na wyroby nowatorskie, w danym roku kalendarzowym zachowują ważność. Terminem tym jest mianowicie ostatni dzień lutego następnego roku kalendarzowego.

Wobec powyższego znaki akcyzy naniesione na wyroby nowatorskie w poprzednim roku kalendarzowym są od 1 marca danego roku znakami nieważnymi. Zdaniem Dyrektora KIS, w takiej sytuacji Podatnik powinien wycofać ze sprzedaży wyroby z nieważnymi znakami akcyzy lub też – chcąc owe wyroby nowatorskie przeznaczyć do dalszej sprzedaży –oznaczyć je legalizacyjnymi znakami akcyzy.

Organ zaznaczył zarazem, że prawodawca przewidział możliwość zdjęcia – za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego – ważnych znaków akcyzy, gdy oznaczone nimi wyroby mają być przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej, a także możliwość uzyskania w takiej sytuacji zwrotu akcyzy. Niemniej, przewidziane w art. 123 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz odpowiednio w § 5 rozporządzenia w sprawie znaków akcyzy zasady dotyczące zdjęcia i sposobu postępowania ze zdjętymi znakami akcyzy, naniesionymi uprzednio na wyroby akcyzowe, nie odnoszą się do zdejmowania znaków akcyzy, które stały się nieważne w wyniku upływu terminu ich ważności, wskazanego w art. 136 ust. 6 ustawy. Innymi słowy tak w ustawie, jak w rozporządzeniu nie zostały uregulowane zasady postępowania dotyczące możliwości usuwania z wyrobów akcyzowych, w tym w szczególności z wyrobów nowatorskich, nieważnych znaków akcyzy. Nie określono również sposobu postępowania z nieważnymi znakami akcyzy, usuniętymi uprzednio z wyrobów akcyzowych.

Ostatecznie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2023 r. (0111-KDIB3-3.4013.92.2023.2.MAZ) przyjęto, że „mając na uwadze brak w przepisach ustawy o podatku akcyzowym oraz rozporządzeniu w sprawie znaków akcyzy uregulowań dotyczących zdejmowania nieważnych znaków akcyzy, zadaniem Organu Wnioskodawca jest uprawniony do zdjęcia tych znaków, bez konieczności zawiadamiania o tym zamiarze właściwego organu. Również postępowanie ze zdjętymi nieważnymi znakami akcyzy nie wymaga stosowania jakichkolwiek przepisów”.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50