3. Akcyza od energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
W dniu 15 czerwca 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.69.2023.3.MS dotyczącą podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania i możliwości zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi (PKD 68.20.Z). Wnioskodawca posiada budynki usługowe, które wynajmuje i osiąga przychody z najmu powierzchni użytkowych, wykorzystywanych przez najemców do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Do budynków, które wynajmuje Wnioskodawca została zamontowana instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej o mocy do 50 kWp. Wyprodukowana z paneli fotowoltaicznych energia będzie wykorzystywana do zaspokojenia w energię elektryczną wynajmowanych lokali użytkowych, których właścicielem jest Spółka. W związku z zawartymi umowami najmu, Wnioskodawca obciąża najemców lokali kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej.
Każdy lokal, który jest wynajmowany przez Wnioskodawcę na rzecz najemców ma swój podlicznik. Wnioskodawca nie posiada lokali, które wynajmuje, a które nie miałyby swojego podlicznika.
Wnioskodawca wystawia na rzecz swoich najemców co miesiąc faktury za najem lokalu za okres od pierwszego do ostatniego dnia każdego miesiąca umowy najmu. Dodatkowo Wnioskodawca refakturuje na rzecz najemców w ramach refaktury pozycje:
- za energię pobraną z sieci wg naliczeń Operatora sprzedawcy energii czynnej wg podliczników lokali.
- za energie wytworzoną z fotowoltaiki (jeżeli została wytworzona, efektywnie dotyczy to 7 miesięcy w roku), wg naliczeń aplikacji podłączonych do falowników urządzeń znajdujących się w budynku.
Faktury za energie elektryczną oraz inne media wystawiane są przez Wnioskodawcę na najemców wyłącznie jako refaktury, czyli oddzielne dokumenty sprzedaży na podstawie faktur otrzymanych od dostawców mediów.
Zgodnie z zawartymi przez Wnioskodawcę umowami najmu z najemcami, w umowach najmu nie ma zapisu o kompleksowej usłudze najmu obejmującej wynajem powierzchni oraz dostarczanie mediów. Media są naliczane na rzecz najemców oddzielnymi refakturami na podstawie faktur dostawców oraz podliczników lokali. Wnioskodawca nie dolicza żadnych opłat za refakturowanie faktur na najemców i koszty ujęte na refakturach odpowiadają 1:1 należnościom jakie przychodzą do Wnioskodawcy z tytułu zużycia energii przez najemców.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca powziął wątpliwość:
- Czy obciążając najemców kosztem faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego?
- Czy obciążając najemców refakturą za koszty faktycznie zużytej przez najemców energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, Wnioskodawca Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)
- Czy świadcząc usługę najmu, w ramach której Wnioskodawca nie dostarcza kompleksowej usługi, a tylko dostarcza lokal najemcy, a pozostałe koszty związane z mediami doprowadzonymi do lokalu w tym energią elektryczna obciążają najemcę w oparciu o refakturę kosztów faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, skutkuje tym, że Wnioskodawca Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)
- W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, nr 2 i nr 3, to czy Spółce przysługuje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego?
W ocenie Wnioskodawcy:
Ad 1. Obciążając najemców kosztem faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, Wnioskodawca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego.
Ad 2. Wnioskodawca obciążając najemców refakturą za koszty faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, nie jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego
Ad 3. Świadcząc usługę najmu, w ramach której Wnioskodawca nie dostarcza kompleksowej usługi, a tylko dostarcza lokal najemcy, a pozostałe koszty związane z mediami doprowadzonymi do lokalu, w tym energią elektryczna obciążają najemcę w oparciu o refakturę kosztów faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, skutkuje tym, że Wnioskodawca nie jest i ni będzie zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego
Ad 4. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, nr 2 i nr 3, to Wnioskodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.
DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe wskazując, że „(…) wytwarzana w instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna wykorzystywana jest do zaspokojenia w energię elektryczną wynajmowanych lokali użytkowych i w związku z zawartymi umowami najmu, obciążają Państwo najemców lokali kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej – Spółka refakturuje na rzecz najemców w ramach refaktury m.in. pozycje dotyczącą energii elektrycznej wytworzonej z fotowoltaiki (jeżeli została wytworzona).
Także w treści pytań nr 1, 2 i 3 zastrzegli Państwo, że te pytania dotyczą sytuacji, w której obciążają Państwo najemców kosztem faktycznie zużytej przez najemców energii elektrycznej.
W tej zatem sytuacji nie mamy do czynienia ze zużyciem energii elektrycznej przez Spółkę (czynności, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy), lecz mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu akcyzą, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 11 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy. W tej bowiem sytuacji są spełnione przesłanki do uznania, że mamy do czynienia ze sprzedażą energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.
Dochodzi bowiem do wydania wytworzonej energii elektrycznej nabywcom końcowym (najemcom), którzy są rzeczywistymi konsumentami energii elektrycznej, a Spółka obciąża najemców lokali kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej wystawiając refaktury, w których jest odrębna pozycja dotyczącą energii elektrycznej wytworzonej z fotowoltaiki.
Tym samym, Państwa Spółka w tych okolicznościach staje się podatnikiem, na którym będzie ciążył obowiązek obliczenia i zapłaty akcyzy, wynikający z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, którą Państwo wytwarzacie w instalacji fotowoltaicznej i sprzedajecie najemcom, dokumentując tą sprzedaż refakturą.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Organu w przedstawionych we wniosku okolicznościach stanu faktycznego, Spółka dokonująca wydania energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na budynku na rzecz najemców lokali, obciążając najemców kosztem faktycznie zużytej przez nich energii elektrycznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu i wystawiając tym najemcom refaktury, w których jest wykazana odrębna pozycja dotyczącą energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej – dokonuje sprzedaży energii elektrycznej jako czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą i z tego tytułu jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego.
Stanowisko Spółki w zakresie pytań oznaczonych nr 1, 2 i 3 należało zatem uznać za nieprawidłowe.
Pytanie nr 4 dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia dla energii elektrycznej, niemniej Spółka uwarunkowała odpowiedź na to pytanie, pozytywną (twierdzącą) odpowiedzią na pytanie nr 1, 2 i 3.
Zważywszy, że Organ ocenił pytanie nr 1, 2 i 3 jako nieprawidłowe, odpowiedź na pytanie nr 4 staje się bezprzedmiotowa”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76