Z praktycznego punktu widzenia oleje smarowe i smary plastyczne różnią się od siebie właściwościami fizykochemicznymi.
Można wyróżnić m.in. następujące cechy użytkowania smarów plastycznych odróżniających je od olejów smarowych. Najkorzystniejszymi cechami użytkowymi smarów plastycznych w porównaniu z olejami są:
Smary plastyczne są stosowane w tych przypadkach, gdy zastosowanie olejów jest nieuzasadnione względami technicznymi lub ekonomicznymi. Zakres stosowania smarów jest szeroki obejmuje łożyska toczne i ślizgowe (główna pod względem liczności grupa smarów), nieuszczelnione przekładnie, przeguby i inne powierzchnie trące. Smary aplikowane są do węzłów tarcia pracujących w zróżnicowanych warunkach i szerokim zakresie parametrów jakościowych: w warunkach wysokich i niskich temperatur, wysokich prędkości obrotowych, zmiennych obciążeń.
W przypadku smarów plastycznych o kodzie CN 3403, wskazać należy, że zostały one wyłączone z zakresu przepisu art. 89 ust. 1 pkt 11c ustawy o podatku akcyzowym. W konsekwencji opodatkowane będą zerową stawka podatku akcyzowego, zgodnie z art. 89 ust. 2c ustawy. Jednocześnie ze względu na fakt, że zakwalifikowanie towaru jako smaru plastycznego budzi wątpliwości, prawidłowym postępowaniem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji akcyzowej (dalej: WIA).
Marek Zagórski
Adwokat
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 77
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.