Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 63/2023

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ALKOHOLOWYCH

1. Akcyza od produkcji piwa

W dniu 28 sierpnia 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.200.2023.1.MW dotyczący oceny skutków podatkowych w zakresie produkcji piwa o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym oraz prawa do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skoncentrowanej brzeczki piwnej.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Spółka jest podmiotem posiadającym siedzibę na terytorium kraju, prowadzącym działalność gospodarczą. Spółka posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatnika podatku akcyzowego. Spółka jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych zgodnie z treścią art. 16 ustawy o podatku akcyzowym oraz posiada status uprawnionego odbiorcy oraz uprawnionego wysyłającego. Aktualnie w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni nabywa gotowe piwo od kontrahentów mających siedzibę na terytorium państw członkowskich UE. Piwo, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy transportowane jest do Polski, gdzie następnie Spółka dokonuje jego rozlewu oraz dalszej odsprzedaży. Działalność spółki jest prowadzona poza składem podatkowym, na zasadzie art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym

Produkcja wyrobów akcyzowych (rozlew piwa), jest prowadzona z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.

W ramach rozwoju przedsiębiorstwa Spółka planuje w przyszłości nabywać od kontrahentów mających siedzibę na terytorium państw członkowskich UE, skoncentrowaną brzeczkę piwną. Skoncentrowana brzeczka będzie nabywana wyłącznie od producentów posiadających status małego browaru, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Nabywany produkt cechować będzie się większą gęstością oraz wyższą zawartością ekstraktu niż gotowe piwo przeznaczone do konfekcjonowania i odsprzedaży. Wobec tego po przetransportowaniu cysterną do hali produkcyjnej Spółki, skoncentrowana brzeczka piwna będzie mieszana z odtlenioną wodą w odpowiednim stosunku ilościowym, w celu osiągnięcia odpowiedniej zawartości ekstraktu w gotowym produkcie.

Produkt dostarczany od zagranicznego kontrahenta będzie od razu wprowadzany z cysterny do rurociągu technologicznego, w którym następuje dozowanie wody oraz pasteryzacja. Spółka nie posiada zbiorników magazynowych pozwalających na przechowywanie produktu nabytego przed rozlaniem go do opakowań jednostkowych. Kod CN nabywanej wewnątrzwspólnotowo brzeczki piwnej to CN 2203 00 10. Zgodnie z notą wyjaśniającą do CN 2203, niniejsza pozycja obejmuje również koncentrat piwa otrzymany przez zatężanie w próżni piwa o niskiej zawartości alkoholu (ale o dużej zawartości ekstraktu słodowego) do pomiędzy 1/5 a 1/6 jego pierwotnej objętości. Kod CN piwa rozcieńczonego i rozlanego przez Spółkę to CN 2203 00 01 albo 2203 00 09 (w zależności od opakowań jednostkowych do których piwo będzie rozlewane).

Do rozcieńczonej i rozlewanej brzeczki piwnej nie będą dodawane składniki zwiększające podstawę opodatkowania piwa. Do wskazanych produktów dodawana będzie wyłącznie woda. Kwota akcyzy przypadająca z tytułu rozcieńczania i rozlewu brzeczki piwnej nie będzie przekraczała kwoty akcyzy zapłaconej od nabycia wewnątrzwspólnotowego brzeczki piwnej. Dodatek wody powoduje zmniejszenie stopnia Plato, przy jednoczesnym zwiększeniu objętości produktu, co skutkuje tym, że podstawa opodatkowania (a zatem i należny podatek akcyzowy) są równe lub niższe od kwoty podatku od nabytej brzeczki.

Zagraniczni producenci, od których Spółka zamierza nabywać skoncentrowaną brzeczkę piwną spełniają warunki określone w § 12 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Ponadto Spółka spełnia warunki określone w § 12 ust. 1 i 4 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2021 r.

Stopień Plato nabywanego wyrobu Spółka ustala na podstawie dokumentacji otrzymanej od zagranicznego browaru. Produkt będzie przemieszczany poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (zapłaconą akcyzą na terytorium Państwa Członkowskiego). Wewnątrzwspólnotowe nabycie będzie odbywać się z użyciem Systemu na podstawie e-SAD lub dokumentu zastępującego e-SAD. Kontrahenci Spółki posiadać będą status uprawnionego wysyłającego.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy w opisywanym zdarzeniu przyszłym, rozcieńczenie nabytej wewnątrzwspólnotowo brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych, jest produkcją o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym? Czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skoncentrowanej brzeczki piwnej?

W ocenie Spółki, rozcieńczenie nabytej wewnątrzwspólnotowo brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych, jest produkcją o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym i Spółka ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skoncentrowanej brzeczki piwnej.

DKIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji organ podkreślił, że „(…) kwota akcyzy przypadająca z tytułu rozcieńczania i rozlewu brzeczki piwnej, jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie przekraczała kwoty akcyzy zapłaconej od nabycia wewnątrzwspólnotowego brzeczki piwnej.

W przedstawionych zatem tak okolicznościach zdarzania przyszłego będą spełnione przesłanki aby zgodzić się z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym rozcieńczenie nabytej wewnątrzwspólnotowo brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych, będzie produkcją o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zastrzec jednocześnie należy, że taka możliwość odnosi się wyłącznie do sytuacji w której akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.

Przechodząc do Państwa wątpliwości wyrażonych w drugiej części pytania oznaczonego nr 1 we wniosku, dotyczących prawa do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego (wyprodukowanego) piwa, o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skoncentrowanej brzeczki piwnej należy wskazać, że zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Przy czym, obniżenia tego dokonać można maksymalnie do wysokości zobowiązania podatkowego od nowo wyprodukowanych wyrobów, a także zużyte wyroby muszą stać się składnikiem nowo wyprodukowanych wyrobów.

Mając na uwadze przedstawione przez Państwa okoliczności zdarzenia przyszłego oraz treść art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, należy wskazać, że w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty akcyzy należnej z tytułu wyprodukowanego piwa, o akcyzę zapłaconą uprzednio przez Spółkę przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skoncentrowanej brzeczki piwnej, która została zużyta do wyprodukowania tego piwa”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76