Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 64/2023

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

1. Sprzedaż wyrobów w postaci czystego glikolu propylenowego oraz czystej gliceryny roślinnej a podatek akcyzowy

W rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”) za wyrób akcyzowy płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę, przy czym roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż. Tym samym ustawodawca za wyrób akcyzowy – płyn do papierosów elektronicznych – uznaje tylko wyroby w postaci roztworu.

Wątpliwości w przedmiocie statusu akcyzowego półproduktów jakimi są czysty glikol propylenowy oraz gliceryna rozstrzyga m.in. interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB3-3.4013.293.2023.2.MS z dnia 15 grudnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział w niej na pytanie, dotyczące kwalifikacji wskazanych w tytule wyrobów, zgłoszone przez Podatnika, który zamierza poszerzyć asortyment i w ramach sieci sklepów zajmujących się sprzedażą płynów do e-papierosów oraz im podobnych artykułów dostarczać na rzecz konsumentów m.in. produkty w postaci glikolu propylenowego oraz gliceryny roślinnej, nie zawierające dodatków, w tym nikotyny lub dodatków zapachowych.

Wnioskując o wydanie interpretacji Podatnik wyraził opinię, że zarówno gliceryna i glikol propylenowy ze względu na właściwości nawilżające posiadają wielorakie zastosowanie, m.in. w kosmetologii, przemyśle chemicznym oraz jako składniki wielu produktów spożywczych, jednakże nie są wyrobami akcyzowymi, a co za tym idzie ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Uzasadniając swe stanowisko wskazał, że za wyrób akcyzowy – płyn do papierosów elektronicznych – uznaje się tylko wyroby w postaci roztworu, zaś pod pojęciem roztworu (w chemicznym oraz słownikowym znaczeniu tego pojęcia) należy rozumieć „jednorodną mieszaninę co najmniej dwóch substancji”. Dalej, argumentując a contario Podatnik uznał, że pojedyncza substancja, niezmieszana (niepołączona) z inną substancją nie może stanowić roztworu w powszechnym rozumieniu tego słowa, a ponieważ ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. nie zawiera odmiennej, innej niż słownikowa, definicji słowa „roztwór” , zatem także dla celów powołanej ustawy pojęcie „roztwór” obejmuje wyłącznie mieszaniny dwóch lub większej ilości substancji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.293.2023.2.MS potwierdził zasadność kwalifikacji przyjętej przez Podatnika.

Organ podkreślił, że skoro Podatnik wskazał, iż czysty glikol propylenowy i czysta gliceryna roślinna jako produkty jednosubstancyjne (nie zaś mieszaniny kilku różnych substancji) nie są wyrobami akcyzowymi i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, zaś Organ, w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej, jest związany opisem zdarzenia przyszłego, to sprzedaż objętych wnioskiem wyrobów nieakcyzowych w postaci czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny roślinnej nie będzie rodzić obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowym.

Należy zaznaczyć, że podobne stanowisko wyrażone zostało już m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2018 r. o nr 0111-KDIB3-3.4013.76.2018.1.JS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż: „[…] odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy stwierdzić należy, że nie są wyrobem akcyzowym glikol propylenowy i gliceryna spożywcza, nabywane przez Wnioskodawcę i sprzedawane w stanie nieprzetworzonym odbiorcom, którzy wykorzystują te wyroby do innych celów (np. w branży kosmetycznej, spożywczej). Powyższe wyroby nie będą również wyrobami akcyzowymi w sytuacji wykorzystania ich jako surowca […] do produkcji wyrobów gotowych i półproduktów (baz)”.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50