Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 66/2024

4. Akcyza od brzeczki piwnej oraz zwolnienie od akcyzy piwa produkowanego przez browary współpracujące

W dniu 14 września 2022 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.134.2022.1.MAZ dotyczącą opodatkowania akcyzą brzeczki piwnej oraz prawa do stosowania zwolnienia od akcyzy piwa produkowanego przez browary współpracujące ze sobą, które umowę o współpracy rozszerzyły o sprzedaż brzeczki piwnej

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego oraz posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja piwa w rozumieniu art. 94 ustawy podatku akcyzowym. Roczna ilość wyprodukowanego piwa nie przekracza 200 000 hl piwa. Skład podatkowy jest zlokalizowany w zakładzie produkcyjnym. Na terenie zakładu produkcją piwa zajmuje się tylko Wnioskodawca. Piwo jest produkowane przez Wnioskodawcę na podstawie własnych receptur i pod własną marką. Wnioskodawca nie produkuje piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych podmiotów.

Spółka jest powiązana kapitałowo i osobowo z kilkoma spółkami, w tym z Zainteresowanym, która również produkuje piwo zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym. Zainteresowany posiada rejestrację dla celów podatku akcyzowego oraz zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Skład podatkowy Zainteresowanego jest zlokalizowany na terenie tejże nieruchomości należącej do Wnioskodawcy. Zainteresowany zawarł ze Spółką umowę dzierżawy części nieruchomości. Piwo jest warzone pod własną marką Zainteresowanego, w innym budynku aniżeli budynek, w którym znajduje się browar Wnioskodawcy. Wyprodukowane przez Zainteresowanego piwo jest magazynowane również w innym budynku aniżeli magazyn Wnioskodawcy. Roczna produkcja piwa przez Zainteresowanego również nie przekracza 200 000 hl piwa.

Spółka wraz z Zainteresowanym zawarły pisemną umowę o współpracy. Zgodnie z umową Spółka zajmuje się dystrybucją piw wyprodukowanych przez Zainteresowanego (handel i wysyłka). Umowa określa również kwestie związane z przesunięciem towarów pomiędzy składami podatkowymi obu podmiotów, a także kwestie związane z korzystaniem z części wspólnych na nieruchomości, tj. parkingu oraz placu manewrowego. W roku kalendarzowym ilość wyprodukowanego piwa przez oba podmioty nie przekracza łącznie 200 000 hl. W miejscu, gdzie produkowane jest piwo, za wyjątkiem Spółki i Zainteresowanego nie działa inny podmiot warzący piwo. Zarówno Spółka jak i Zainteresowany produkują piwo pod własnymi markami. Oba podmioty są prawnie i ekonomicznie niezależne od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo. Prowadzą swoją działalność w zakładach odrębnych od siebie, a także od innych przedsiębiorców zajmujących się produkcją piwa. Zarówno Spółka jak i Zainteresowanym nie wytwarzają piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców. Spółka i Zainteresowany posiadają certyfikaty małego producenta.

Spółka i Zainteresowany korzystają ze zwolnienia od podatku akcyzowego na podstawie § 12 ust. 1, w związku z ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Spółka i Zainteresowany zamierzają podpisać aneks do umowy o współpracy, rozszerzając jej zakres. Spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności produkuje brzeczkę piwną słodową, którą zamierza w ramach rozszerzonej umowy o współpracy sprzedawać na rzecz Zainteresowanego. Zapotrzebowanie Spółki powiązanej na brzeczkę będzie zgłaszane w formie zamówień kierowanych do Wnioskodawcy. Z chwilą akceptacji poszczególnych zamówień będzie dochodziło do zawarcia pomiędzy stronami umowy sprzedaży brzeczki określonej w zamówieniu. Cena sprzedaży będzie uiszczana przez Spółkę powiązaną w określonym terminie po wydaniu towaru.

W związku z powyższym Spółka wraz z Zainteresowanym zwrócili się do DKIS z następującymi pytaniami:

Czy w świetle opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego sprzedaż produktu (a raczej półproduktu do produkcji piwa) – brzeczki piwnej słodowej – podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Czy w świetle opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego, w przypadku podpisania przez Spółkę z Zainteresowanym aneksu do umowy o współpracy i rozszerzeniu współpracy między ww. podmiotami o sprzedaż brzeczki piwnej słodowej przez Spółkę na rzecz Zainteresowanego, i pod warunkiem, że roczna produkcja piwa nie przekroczy łącznie 200 000 hl, oba podmioty, tj. Spółka i Zainteresowany, będą nadal uprawnieni do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w § 12 ust. 1, w związku z ust. 5 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego?

Zdaniem Spółki i Zainteresowanego, sprzedaż brzeczki piwnej jako produktu/półproduktu niezawierającego alkoholu etylowego, nie jest objęta podatkiem akcyzowym.

Zdaniem Spółki, jak i Zainteresowanego, oba wymienione podmioty nadal będą uprawnione do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w § 12 ust. 1, w związku z ust. 5 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, pomimo rozszerzenia zakresu umowy o współpracy o sprzedaż przez Spółkę na rzecz Zainteresowanego półproduktu do produkcji piwa – brzeczki piwnej słodowej, pod warunkiem, że roczna produkcja piwa nie przekroczy łącznie 200 000 hl.

DKIS uznał powyższe stanowisko za prawidłowe. DKIS w uzasadnieniu podkreślił, że „(…) brzeczka piwna to ekstrakt, z którego dopiero po poddaniu go procesowi fermentacji powstaje napój alkoholowy. Przed procesem fermentacji brzeczka nie zawiera alkoholu. Sam proces fermentacji – w sprawie objętej wnioskiem – będzie następował dopiero u Zainteresowanego, który brzeczkę nabędzie od Spółki. Oznacza to, że brzeczka piwna produkowana przez Wnioskodawcę, skoro nie zawiera alkoholu to nie jest napojem alkoholowym, a tym samym nie spełnia definicji wyrobu akcyzowego, zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji sprzedaż tej brzeczki piwnej jako wyrobu nieakcyzowego nie podlega opodatkowaniu akcyzą”.

Dalej DKIS wskazał również, że „(…) Wnioskodawca i Zainteresowany jako podmioty produkujące piwo, współpracujące na podstawie pisemnej umowy, spełniają warunki uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy, wskazanego w § 12 ust. 1 rozporządzenia. W tych okolicznościach rozszerzenie umowy o współpracy o sprzedaż brzeczki piwnej przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego – z tej racji, że brzeczka nie jest wyrobem akcyzowym – nie będzie miało wpływu na możliwość korzystania przez oba podmioty ze zwolnienia od akcyzy na podstawie § 12 ust. 1, w zw. z ust. 5 rozporządzenia. Przy tym zauważyć należy, że przepisy rozporządzenia w zakresie objętym § 12 odnoszą się do produkcji piwa, warunków stosowania zwolnienia od akcyzy, sposobu obliczania limitu produkcji określonego dla zwolnienia, a nie do wyrobów nieakcyzowych. Natomiast w momencie, gdy brzeczka piwna zostanie u Spółki powiązanej poddana fermentacji, w wyniku czego zostanie wyprodukowane piwo, wówczas dopiero ilość tego piwa należy uwzględnić w limicie 200 000 hl, wskazanym w § 12 ust. 1 rozporządzenia.

Tym samym – oceniając całościowo w zakresie obu zadanych pytań – stanowisko Wnioskodawcy i Zainteresowanego jest prawidłowe”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76