2. Prowadzenie składu podatkowego w sytuacji połączenia spółek.
W dniu 2 maja 2024 r. Dyrektor KIS wydal interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.37.2024.2.AM dotycząca dotyczy uznania czy w sytuacji połączenia spółek dojdzie do sukcesji praw i obowiązków, a tym samym Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z posiadanego przez Spółkę Przejmowaną zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz czy procedura zawieszenia poboru akcyzy stosowana przez Spółkę Przejmowaną będzie mogła być kontynuowana przez Spółkę Przejmującą.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka (Wnioskodawca) jest komplementariuszem w Spółce Przejmowanej (Sp. z o.o. Sp. k.) posiadając 1% praw do udziału w zyskach i stratach tej spółki.
Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji swojej działalności, poprzez połączenie ze Spółką Komandytową.
Podejmowane działania restrukturyzacyjne zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania, bowiem podyktowane one będą wyłącznie strategią biznesową. Połącznie spółek ma przede wszystkim uprościć strukturę biznesową i organizacyjną, a ponadto ułatwić proces zarządzania płynnością finansową, dokonywania rozliczeń z bankami, urzędami skarbowymi oraz innymi podmiotami, a także usprawnić procesy w zakresie podejmowania decyzji czy też zarządzania składnikami majątku należącymi do obydwu spółek. Restrukturyzacja zapewnieni również znaczące uproszczenia w zakresie prowadzenia dokumentacji i rachunkowości – z uwagi na mniejszą liczbę obsługiwanych podmiotów.
Restrukturyzacja miałaby zostać docelowo dokonana w trybie łączenia przez przejęcie, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.
Natomiast na gruncie prawa bilansowego, rozliczenie połączenia Spółki ze Spółką Komandytową miałoby się odbyć metodą nabycia, o której mowa w art. 44b ustawy o rachunkowości.
W wyniku wspomnianego połączenia ustanie zatem byt prawny Spółki Przejmowanej, a Wnioskodawca przejmie na mocy art. 494 § 1 k.s.h. cały majątek Spółki Komandytowej i wstąpi na gruncie prawa handlowego w jej wszelkie prawa i obowiązki.
Spółka Przejmowana dysponuje zezwoleniem na prowadzenie składu podatkowego w rozumieniu art. 49 ustawy o podatku akcyzowym. Skład podatkowy Spółka Przejmowana wykorzystuje w prowadzeniu działalności gospodarczej, która będzie prowadzona również w tym samych ramach przez Spółkę po zrealizowaniu operacji połączenia przez przejęcie. Zezwolenie wydane zostało przez Naczelnika Urzędu Celnego na czas nieoznaczony.
Powyższa decyzja zawierająca zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego została wydana przez Naczelnika Urzędu Celnego dla innego podmiotu (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – Pana Y), ale w wyniku wcześniejszych działań restrukturyzacyjnych do Spółki Komandytowej zostało wniesione (jako wkład niepieniężny) przedsiębiorstwo Pana Y, w skład którego weszło między innymi ww. zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. W wyniku wniesionego wkładu doszło wówczas do sukcesji podatkowej, która spowodowała, że zezwolenie zachowało moc i obecnie Spółka Komandytowa wykorzystuje skład podatkowy w prowadzonej działalności na bazie tego zezwolenia. Spółka Komandytowa otrzymała w tym zakresie interpretację indywidualną Dyrektora KIS
W związku z prowadzoną restrukturyzacją, Spółka zwróciła się z pytaniem czy w wyniku planowanych działań restrukturyzacyjnych polegających na połączeniu Wnioskodawcy oraz Spółki Komandytowej dojdzie do sukcesji praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, zgodnie z art. 93 § 2 pkt 2 O.p. i w konsekwencji czy Spółka wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego udzielającego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, a w konsekwencji czy procedura zawieszenia poboru akcyzy, do której stosowania była uprawniona Spółka Komandytowa, będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę czy też konieczne będzie uzyskanie przez Spółkę nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego?
W ocenie Wnioskodawcy, w wyniku opisanych działań restrukturyzacyjnych mających na celu połączenie, dojdzie do sukcesji uniwersalnej zgodnie z art. 93 § 2 pkt 2 O.p., a tym samym do przejęcia praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
W konsekwencji Spółka wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z wcześniej udzielonego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Tym samym procedura zawieszenia poboru akcyzy, do której stosowania była Spółka Komandytowa będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę, który w wyniku połączenia poprzez przejęcie Spółki Komandytowej będzie kontynuował działalność gospodarczą, w której skład był wykorzystywany.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji organ podkreślił, że „(…) następstwo prawne (sukcesja praw i obowiązków) w prawie podatkowym to wstąpienie we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika (poprzednika prawnego), w tym również nabyte na mocy decyzji wydawanych na podstawie regulacji podatkowych. Przepisy normujące następstwo prawne należy traktować jako wprowadzające do prawa podatkowego zasadę sukcesji generalnej (uniwersalnej), doznającą ograniczeń jedynie w przypadkach, o których mowa w art. 93e ustawy – Ordynacja podatkowa, a zatem stosuje się ją w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej. Sukcesja podatkowa jest możliwa jedynie w przypadku, jeżeli dojdzie do następstwa prawnego, co oznacza wstąpienie w sytuację prawną dotychczasowego podatnika (por. wyrok NSA z 27 kwietnia 2017 r., sygn. akt I GSK 1090/15 oraz wyrok NSA z 6 marca 2013 r., sygn. akt II FSK 1371/11).
Podkreślić należy, że sukcesja podatkowa (wstąpienie we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki), do której odnosi się także regulacja art. 49 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym, ma zastosowanie jedynie w sytuacjach wprost wskazanych w ustawie – Ordynacja podatkowa. W myśl tych przepisów, do sukcesji praw i obowiązków dochodzi zatem m.in. w przypadku przejęcia przez osobę prawną (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) osobowej spółki handlowej, np. spółki komandytowej (art. 93 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej).
Zatem mając na uwadze powyżej wskazane wyjaśnienia oraz przedstawiony opis sprawy wskazać należy, że skoro dokonają Państwo połączenia ze Spółką komandytową w ramach jej przejęcia, która to sytuacja została wymieniona wprost w art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, to w tym przypadku dojdzie do sukcesji uniwersalnej, a więc dojdzie do wstąpienia Państwa we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanej Spółki komandytowej.
W konsekwencji wstąpią Państwo we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z decyzji udzielającej zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego Spółce komandytowej (Spółce przejmowanej) i nie będą Państwo zobowiązani do uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, a tym samym będą Państwo mogli również kontynuować procedurę zawieszenia poboru akcyzy przy zachowaniu warunków tej procedury określonych przepisami prawa”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76