Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 67/2024

2. Zwolnienie od akcyzy płynów do papierosów elektronicznych zużywanych podczas testowania w związku z ich przeznaczeniem do badań naukowych lub badań związanych z jakością produktu.

W interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.30.2024.1.MAZ z dnia 24 lutego 2024r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do dopuszczalności traktowania czynności testowania płynów do e-papierosów jako badania jakościowego, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: „rozporządzenie z dnia 28 czerwca 2021 r.”) i tym samym objęcia zwolnieniem z podatku akcyzowego w przypadku, o którym mowa w art. 32 ust. 3 pkt 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”).

Interpretacja wydana została na wniosek Spółki posiadającej zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i zajmującej się produkcją oraz dystrybucją płynów do e-papierosów, zwanych również „liquidami”, która planuje utworzenie Działu Badań i Rozwoju (dalej: „Dział R&D”), mającego za zadanie opracowywanie technik wytwarzania, a także tworzenie nowych smaków i receptur liquidów oraz ich testowanie organoleptyczne. Płyny do e-papierosów produkowane przez Spółkę mają bowiem różne składy bazy wyjściowej, zmienna jest także zawartość nikotyny w gotowym roztworze płynu do e-papierosów i zależy od składu bazy oraz indywidualnych preferencji klienta. Płyny są dostępne w różnych wersjach smakowych, w tym tworzonych na indywidualne zapytania i oczekiwania klientów.

Wnioskując o wydanie interpretacji Spółka wskazała, że utworzenie Działu R&D jest jej zdaniem konieczne dla wprowadzania innowacji oraz dalszego rozwoju produktów. Dział R&D przy tworzeniu nowych smaków liquidów będzie kierował się takimi aspektami jak: preferencje konsumentów, innowacje smakowe, zgodność z trendami, badania marketingowe, konkurencyjność, czy zdolność wapowania.

Przedmiotem wątpliwości Spółki była możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy na podstawie § 14 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2021 r. dla zużywanych podczas testów organoleptycznych nowych smaków płynów do e-papierosów, wyprodukowanych w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Spółka stała na stanowisku, że ponieważ Dział R&D zatrudniający pracowników tworzących oryginalne liquidy będzie oceniał i zatwierdzał nowe kompozycje smakowe oraz wyznaczał ich receptury i normy produkcyjne, aby pomóc w zachowaniu spójności jakościowej (standaryzacji), to przeprowadzane przez ten dział testy organoleptyczne pozwalające na dostosowanie proporcji poszczególnych składników (esencji) i optymalizację składu liquidów, będą mieściły się w zakresie badań związanych z jakością produktu, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

Organ uznał powyższą kwalifikację za prawidłową. Wskazał, że zastosowanie zwolnienia od akcyzy na podstawie § 14 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia następuje z chwilą przeznaczenia płynu do papierosów elektronicznych do badań naukowych lub badań związanych z jakością produktu. Przy czym zwolnienie to nie ma charakteru bezwarunkowego, gdyż odnosi się do przypadków wskazanych w art. 32 ust. 3 pkt 1 ustawy (gdy spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy) oraz w art. 32 ust. 3 pkt 8 ustawy. W szczególności podkreślił, że Spółka, jako podmiot zużywający prowadzący skład podatkowy, będzie zużywała ten płyn do papierosów elektronicznych, a zatem zaistnieje okoliczność sprecyzowana w art. 32 ust. 3 pkt 8 ustawy i tym samym jednoznacznie uznał, że zużycie to jest objęte zwolnieniem od podatku akcyzowego.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50