Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 69/2024

3. Akcyza od alkoholu etylowego stanowiącego odpad.

Wątpliwości wnioskodawcy w złożonym wniosku dotyczą uznania czy utylizacja alkoholu etylowego stanowiącego odpad powstały w wyniku prac badawczych lub prowadzenia szarż procesowych na linii pilotażowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Jak wynika z przedstawionego przez Państwa opisu sprawy, na potrzeby realizacji prac badawczych oraz prowadzenia szarż procesowych na linii pilotażowej pozyskiwania (…) w zakresie produkcji (…) nabyli Państwo alkohol etylowy o kodzie CN 2207 10 00, zwolniony od akcyzy ze względu na przeznaczenie na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z uwzględnieniem wszystkich pozostałych warunków do ich zastosowania.

Proces produkcji (…) składa się z dwóch etapów: 1) etapu ekstrakcji solanki, który polega na wypłukiwaniu z materiału źródłowego (…). Ekstrakt surowy zawierający (…) jest wstępnie klaryfikowany przy użyciu wirówki ciągłej a następnie koncentrowany w systemie filtracji stycznej. Czynności związane z ekstrakcją, klaryfikacją i koncentracją (…) realizowane były w pomieszczeniu ekstrakcyjnym.

Produktem końcowym powstałym w etapie ekstrakcji wodnej był (…). Część powstałego produkt ze strefy ekstrakcyjnej za pomocą przewodu elastycznego była transportowana do Zbiornika (…) znajdującego się w pomieszczaniu izolacji. Część (…), która ze względów technologicznych nie mogła zostać przetransportowana bezpośrednio przewodem do (…) była gromadzona w pojemniku i dolewana do (…). Po przetransportowaniu całości (…) do zbiornika (…) przewód podłączeniowy demontowano, a wszystkie króćce szczelnie zamykano.

2) etapu izolacji z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych polega na precypitacji (…) z koncentratu oraz usuwaniu niepożądanych związków antyżywieniowych (fenoli) znajdujących się w koncentracie (…).

Proces technologiczny (…), w którym wykorzystywano alkohol etylowy przedstawia się następująco:

Do zbiornika (…), w którym znajdował się wysokoskoncentrowany roztwór (…) dozowany był alkohol etylowy o stężeniu 90-96% v/v. W wyniku zwiększania stężenia etanolu w medium procesowym (…) zaczyna „wypadać” z roztworu. Dzięki zastosowaniu kroków separacji (…) otrzymywano dwa strumienie procesowe:

  • (…) – w postaci mokrego osadu, które następnie przepłukiwano innym rozpuszczalnikiem organicznym (octan etylu) i w dalszym etapie suszono i mielono do końcowego produktu
  • odciek – 60-70% roztwór etanolu ze związkami antyżywieniowymi (głównie związki fenolowe), który stanowił odpad do utylizacji.

Produktem finalnym był wysuszony i zmielony (…), który nie zawierał alkoholu etylowego.

Wnioskodawca wskazał, że bez wykorzystania alkoholu etylowego nie jest możliwe przeprowadzenie procesu (…).

Z opisu sprawy wynika, że otrzymany w tym procesie odpad produkcyjny w postaci odcieku zawiera alkohol etylowy w stężeniu 60-70%, który powinien być utylizowany przez firmę zajmującą się utylizacją odpadów chemicznych. Odciek etanolowy będzie zaklasyfikowany pod kodem odpadu: 1605 06 – chemikalia laboratoryjne i analityczne (np. odczynniki chemiczne) zawierające substancje niebezpieczne, w tym mieszaniny chemikaliów laboratoryjnych i analitycznych. Przedmiotowy odpad zamierzają Państwo zutylizować. Utylizacja odpadu będzie miała miejsce w siedzibie firmy zajmującej się utylizacją (wpisanej do rejestru podmiotów mających prawo utylizować wyroby akcyzowe), do której odpad zostanie przewieziony i zutylizowany poprzez termiczne unieszkodliwienie odpadu. Utylizacja odpadów zostanie potwierdzona właściwą dokumentacją.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz wskazane przez Państwa wątpliwości w ocenie Organu utylizacja odpadu produkcyjnego zawierającego w swoim składzie alkohol etylowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Organ w piśmie z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111KDIB3-3.4013.53.2024.2.MW) podkreślił, że alkohol etylowy, który został nabyty ze zwolnieniem, w momencie wykorzystania go do prac badawczych lub prowadzenia szarż procesowych na linii pilotażowej został zużyty do celów objętych zwolnieniem na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Oznacza to, że w wyniku jego zużycia zgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie utracił on swój byt akcyzowy i dalsze wykorzystywanie produktu ubocznego zawierającego alkohol etylowy, powstałego w wyniku procesu produkcji (…) co do zasady nie będzie podlegało opodatkowaniu akcyzą.

Zatem utylizacja odpadu zawierającego alkohol etylowy – produktu ubocznego powstałego w wyniku produkcji (…) – nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym na podstawie art. 8 ust. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93