3. Zwolnienie z akcyzy w przypadku zniszczenia alkoholu etylowego.
Alkohol etylowy, jako wyrób akcyzowy, podlega opodatkowaniu akcyzą. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej jako: ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.), wraz z przepisami wykonawczymi, określa zasady tego opodatkowania, w tym przypadki zwolnień od akcyzy. Jednym z takich przypadków jest zniszczenie wyrobów akcyzowych, które stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia.
Zwolnienie od akcyzy w przypadku zniszczenia alkoholu etylowego reguluje § 17 ust. 1 oraz ust. 3 rozporządzenie Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego z dnia 28 czerwca 2021 r. Zgodnie z tym przepisem, zwolnienie przysługuje w odniesieniu do wyrobów akcyzowych, które objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy, stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia oraz zostały zniszczone za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego w składzie podatkowym. Dodatkowo, warunkiem koniecznym do zastosowania zwolnienia stanowi sporządzenie w dwóch egzemplarzach protokołu zniszczenia wyrobów akcyzowych, w którym podaje się przyczyny tego zniszczenia. Protokół zniszczenia wyrobów akcyzowych podpisuje podatnik oraz przedstawiciel naczelnika urzędu celno-skarbowego, jeżeli był obecny przy czynności zniszczenia.
W praktyce pojawiają się sytuacje, gdy alkohol etylowy był uprzednio zwolniony od akcyzy ze względu na jego przeznaczenie, np. do celów medycznych, a następnie stał się nieprzydatny do użytku zgodnie z tym przeznaczeniem. Powstaje pytanie, czy w takim przypadku możliwe jest zastosowanie zwolnienia z akcyzy przy jego zniszczeniu. Organy podatkowe prezentują w tej kwestii jednolite stanowisko. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.179.2019.1.MAZ stwierdzono, że zwolnienie z akcyzy w przypadku zniszczenia alkoholu etylowego nie ma zastosowania, jeżeli alkohol ten był uprzednio zwolniony od akcyzy ze względu na jego przeznaczenie.
Organy podatkowe argumentują swoje stanowisko, odwołując się do definicji procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zgodnie z art. 40 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., procedura ta ma zastosowanie jedynie do wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. W przypadku alkoholu etylowego uprzednio zwolnionego od akcyzy ze względu na jego przeznaczenie nie mamy do czynienia z opodatkowaniem zerową stawką, lecz ze zwolnieniem. W konsekwencji, taki alkohol etylowy nie może korzystać ze zwolnienia z akcyzy w przypadku jego zniszczenia.
Zwolnienie z akcyzy w przypadku zniszczenia alkoholu etylowego przysługuje jedynie wtedy, gdy alkohol ten znajdował się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy i stał się nieprzydatny do użytku. Jeżeli alkohol etylowy był uprzednio zwolniony od akcyzy ze względu na jego przeznaczenie, a następnie stał się nieprzydatny do użytku zgodnie z tym przeznaczeniem, zwolnienie z akcyzy przy jego zniszczeniu nie ma zastosowania.
Gabriela Korycińska
aplikant adwokacki
gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl
22 517 30 60 (wew. 277)