Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 70/2024

3. Niedopuszczalność korekty kwoty akcyzy od samochodu osobowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 lutego 2024 r. (sygn. akt I GSK 429/20) orzekł, że nie ma podstaw prawnych do korygowania faktur, a tym samym podstaw opodatkowania poszczególnych czynności podatkiem akcyzowym. Sprawa dotyczyła spółki będącej głównym dystrybutorem samochodów osobowych w Polsce, która wystąpiła o interpretację indywidualną w sprawie możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania akcyzy w wyniku otrzymania faktury korygującej od zagranicznego dostawcy. Spółka argumentowała, że skoro ustawa o podatku akcyzowym nie definiuje momentu, w którym należy brać pod uwagę wysokość zobowiązania kupującego względem sprzedawcy, możliwe jest ustalenie jej także w późniejszym terminie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodzili się z tym stanowiskiem, wskazując, że miarodajnym momentem dla określenia podstawy opodatkowania jest dzień powstania obowiązku podatkowego, a późniejsze działania nie mają wpływu na jego wysokość. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, potwierdzając stanowisko organów podatkowych i sądu I instancji.

NSA podkreślił, że podatek akcyzowy jest podatkiem jednofazowym, który powinien być obliczany i płacony tylko w jednej fazie obrotu wyrobu akcyzowego – w chwili dopuszczenia do konsumpcji, co oznacza, że jego konstrukcja wyklucza możliwość korygowania podstawy opodatkowania. W ustawie o podatku akcyzowym brak jest podstaw prawnych umożliwiających korygowanie faktur i podstaw opodatkowania. Możliwość taka nie może być wywodzona z analogii do przepisów ustawy o VAT, ze względu na odmienność konstrukcyjną tych dwóch podatków.

Wyrok NSA potwierdza, że zmiany ceny po dokonaniu sprzedaży udokumentowanej fakturą pierwotną i dokonanym przemieszczeniu nie wpływają na wysokość podstawy opodatkowania, a co za tym idzie, na wysokość kwoty podatku akcyzowego. Oznacza to, że podatnicy nie mogą korygować akcyzy od samochodów osobowych w przypadku otrzymania faktury korygującej od zagranicznego dostawcy.

Gabriela Korycińska

aplikant adwokacki

gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl

22 517 30 60 (wew. 277)

 

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.