2. Wkłady tytoniowe do podgrzewania – prawo do opodatkowania tego wyrobu dodatkowym podatkiem pośrednim.
Wkłady tytoniowe do podgrzewania, będące nowatorską formą konsumpcji tytoniu, zyskują na popularności. W odróżnieniu od tradycyjnych papierosów, wkłady te podgrzewają tytoń do temperatury niższej niż temperatura spalania, co skutkuje wytwarzaniem aerozolu zawierającego nikotynę, a nie dymu. Rodzi to pytania o właściwą klasyfikację prawną tych produktów i ich opodatkowanie.
Dyrektywa Rady 2011/64/UE w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych harmonizuje strukturę i stawki podatku akcyzowego nakładanego na tytoń w państwach członkowskich. W dyrektywie tej zdefiniowano „wyroby tytoniowe” jako papierosy, cygara, cygaretki i tytoń do palenia, w tym tytoń drobno krojony do skręcania papierosów i „inny tytoń do palenia”. Wkłady tytoniowe do podgrzewania, mimo że nie są sprecyzowane wprost w dyrektywie, mieszczą się w kategorii „innego tytoniu do palenia”, o ile spełniają definicję tytoniu do palenia zawartą w art. 5 ust. 1 dyrektywy.
W omawianym orzeczeniu TSUE rozpatrywał sprawę dotyczącą zgodności z prawem Unii Europejskiej niemieckiego podatku dodatkowego nałożonego na wkłady tytoniowe do podgrzewania. Trybunał orzekł, że art. 1 ust. 2 dyrektywy Rady 2008/118/WE, ustanawiającej ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego, zezwala państwom członkowskim na nakładanie na wkłady tytoniowe do podgrzewania dodatkowego podatku pośredniego, o ile podatek ten jest zgodny z przepisami unijnymi dotyczącymi podatku akcyzowego lub VAT w zakresie określenia podstawy opodatkowania, obliczania podatku, wymagalności i monitorowania podatku. Ponadto, Trybunał stwierdził, że taki podatek może być nałożony, jeżeli służy „szczególnemu celowi”, którym może być np. ochrona zdrowia publicznego.
Orzeczenie TSUE w sprawie C-336/22 potwierdza prawo państw członkowskich do nakładania dodatkowego podatku pośredniego na wkłady tytoniowe do podgrzewania. Wkłady te, mimo że stanowią nowatorską formę konsumpcji tytoniu, podlegają opodatkowaniu akcyzą na podobnych zasadach jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Państwa członkowskie mają jednak obowiązek zapewnić, aby dodatkowe podatki nakładane na te produkty były zgodne z zasadami prawa Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie harmonizacji struktury i stawek akcyzy.
Piotr Nowak
Współpracownik ISP
tel. 22 517 30 60 (wew. 109)
piotr.nowak@isp-modzelewski.pl