Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 72/2024

3. Sprzedaż energii elektrycznej do podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną, a obowiązki wynikające z ustawy o podatku akcyzowym.

Spółka prowadzi i będzie prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych „OZE”. Wnioskodawca posiada elektrownię fotowoltaiczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łączna moc generatorów wytwarzających energię elektryczną (instalacji fotowoltaicznej) nie przekracza 1 MW. Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Wnioskodawca jest podmiotem wpisanym do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarcza w zakresie małych instalacji, tj. MIOZE.

Głównym celem działalności prowadzonej przez Spółkę jest i będzie w przyszłości wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. Konsekwentnie wytworzona energia elektryczna jest/będzie w przeważającej części przedmiotem sprzedaży na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną. Pozostała energia elektryczna wytworzona przez elektrownię fotowoltaiczną jest (i będzie w przyszłości) w całości zużywana na potrzeby własne Spółki, tj. na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy.

Spółka nie sprzedaje energii elektrycznej do podmiotów, które nie posiadają koncesji na obrót energią elektryczną. Ponadto Spółka nabywa energię elektryczną, która również jest przeznaczana na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy. Podatek akcyzowy jest odprowadzany (płacony) od nabywanej przez Wnioskodawcę energii elektrycznej, zgodnie z Ustawą o podatku akcyzowym.

Spółka wystąpiła do Organu z wnioskiem o interpretację zadając następujące pytanie: Czy w związku ze sprzedażą energii elektrycznej do podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną, na Wnioskodawcy ciążą obowiązki/będą ciążyły wynikające z Ustawy o podatku akcyzowym?

W ocenie Spółki, na Wnioskodawcy nie będą ciążyć/nie ciążą obecnie żadne obowiązki wynikające z Ustawy o podatku akcyzowym w związku ze sprzedażą energii elektrycznej do podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanym dalej:,, u.p.a’’ przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  2. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
  3. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
  4. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
  5. import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  6. zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Wnioskodawca sprzedaje wyprodukowaną energię do podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną. Tak więc podmiot na rzecz, którego Wnioskodawca dostarcza energię elektryczną nie jest nabywcą końcowym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 19 u.pa., z którego to przepisu jednoznacznie wynika, że podmiot posiadający koncesję na obrót energią elektryczną nie jest nabywcą końcowym.

W związku z powyższym, przekazanie energii elektrycznej przez Wnioskodawcę do podmiotu niebędącego nabywcą końcowym (posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną) nie podlega opodatkowaniu akcyzą, albowiem dostawa taka nie została wymieniona jako czynność opodatkowana w art. 9 ust. 1 u.p.a.

Jednocześnie, w związku z brakiem opodatkowania akcyzą czynności przekazania energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu koncesję na obrót energią elektryczną, wobec Wnioskodawcy nie powstaną żadne obowiązki akcyzowe, w szczególności obowiązek rejestracyjny, o którym mowa w art. 16 ust. 1 u.p.a. oraz obowiązek składania deklaracji podatkowych.

Ponadto Wnioskodawca w zakresie przekazania energii elektrycznej do podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej, o której mowa w art. 138h ust. 1 u.p.a.

Organ w piśmie z dnia 2 października 2024 r. ,nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.159.2024.1.PJ wskazując na powyższe przepisy, należy ponownie podkreślić, że przedmiotem opodatkowania akcyzą nie jest sprzedaż energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu koncesję, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo energetyczne, przez podmiot który koncesji nie posiada.

Wskazali Państwo w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, że Spółka wyprodukowaną energię elektryczną sprzedaje wyłącznie do podmiotu, który posiada koncesję.

A zatem odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wyrażonych w zadanym pytaniu należy stwierdzić, że sprzedaż wyprodukowanej przez Państwa energii elektrycznej podmiotowi, który posiada koncesję nie jest opodatkowana podatkiem akcyzowym. W związku z tym na Wnioskodawcy nie ciążą/nie będą ciążyły obowiązki wynikające z ustawy o podatku akcyzowym. Skoro bowiem nie powstanie w związku ze sprzedażą obowiązek podatkowy, to tym samym nie będzie na Państwu w tym zakresie ciążył obowiązek rejestracji, składania deklaracji oraz prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93