OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ALKOHOLOWYCH
1. Składanie deklaracji kwartalnych w odniesieniu do rozlewu alkoholu całkowicie skażonego.
W dniu 30 sierpnia 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.125.2024.2.JSU dotyczącą podatku akcyzowego w zakresie składania deklaracji kwartalnych w odniesieniu do rozlewu alkoholu całkowicie skażonego.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego Spółka kupuje alkohol etylowy całkowicie skażony zwolniony z akcyzy z uwagi na całkowite skażenie, klasyfikowany do kodu CN 2207 20 00. Spółka posiada dokumenty z których wynika, że alkohol etylowy został skażony w sposób pozwalający uznać, że mamy do czynienia z alkoholem etylowym całkowicie skażonym (certyfikat skażenia tzw. europejskie skażenie). Alkohol etylowy całkowicie skażony jest przez spółkę kupowany od dostawcy krajowego w cysternie i rozlewany przy dostawie w paletopojemniki i karnistry o pojemności 1000 litrów, 20 litrów, 5 litrów. Następnie alkohol w paletopojemnikach i karnistrach jest sprzedawany dalej, głównie hurtowo, do odbiorców krajowych. Spółka dokonuje również zakupu i dalszej odsprzedaży alkoholu całkowicie skażonego bez rozlewu, tj. bezpośrednio w cysternie od dostawcy do odbiorcy. Spółka nabywa alkohol całkowicie skażony wyłącznie w kraju od podmiotu krajowego. Spółka nie dokonuje WNT alkoholu całkowicie skażonego. Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne AKC-R w zakresie wyrobów energetycznych z zerową stawką akcyzy i alkoholu etylowego. Spółka dokonała również zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych na platformie PUESC gdzie wykazała, iż posiada status podatnika podatku akcyzowego i podmiotu zużywającego w zakresie energii elektrycznej. Spółka składa deklaracje kwartalne, o których mowa w art. 24e ustawy o podatku akcyzowym w zakresie rozlewu do paletopojemników i karnistrów alkoholu całkowicie skażonego. Wskazać należy, że skażony alkohol etylowy jest jedynie przelewany do paletopojemników, kanistrów i nie mamy tu formalnie do czynienia z produkcją. Finalny wyrób dalej korzysta ze zwolnienia akcyzowego (ze względu na całkowite skażenie alkoholu). Natomiast w odniesieniu do alkoholu etylowego całkowicie skażonego, który nie jest rozlewany i odsprzedawany odbiorcy w transporcie cysterną, Wnioskodawca nie składa deklaracji podatkowych za kwartalne okresy rozliczeniowe. Alkohol etylowy całkowicie skażony o kodzie CN 2207 20 00 podlega całkowitemu skażeniu na podstawie Rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy Spółka jest zobligowana do składania deklaracji kwartalnych w odniesieniu do rozlewu alkoholu całkowicie skażonego w paletopojemniki i karnistry?
W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli Spółka nie jest podatnikiem z tytułu zużycia wyrobu akcyzowego opisanego w stanie faktycznym, to w ocenie Wnioskodawcy nie jest zobligowana do składania deklaracji kwartalnych.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji stwierdził, że „(…) Mając na uwadze cytowane powyżej przepisy wskazać należy, że od 1 lipca 2021 r. ustawodawca wprowadził względem wyrobów akcyzowych nowe zasady dotyczące obowiązku składania deklaracji w zakresie podatku akcyzowego. Na mocy ustawy nowelizującej wprowadzono wówczas obowiązek składania deklaracji przez podatników za okres kwartalny (formularz AKC-KZ), który co do zasady dotyczy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, dla których nie wystąpi obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.
Obowiązek składania deklaracji za okres kwartalny dotyczy podatników w związku dokonywanymi przez nich czynnościami, których przedmiotem są wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy lub wymienione w załączniku nr 2 do ustawy opodatkowane zerową stawką akcyzy. Deklaracja AKC-KZ składana jest wówczas do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał u nich – jako podatników akcyzy – obowiązek podatkowy. Jednocześnie, jeżeli podatnik względem wyrobów akcyzowych składa deklaracje za okresy miesięczne, w których wykazuje zarówno wyroby opodatkowane stawką pozytywną, stawką zerową lub wyroby zwolnione – to takich podatników nowy obowiązek składania deklaracji za okresy kwartalne, wynikający z art. 24e ustawy, nie będzie dotyczył.
Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku, gdy nastąpi prawidłowe całkowite skażenie alkoholu środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 3199/93 – podlega on bezwarunkowemu zwolnieniu od akcyzy i może być przedmiotem swobodnego obrotu na terytorium kraju po jego dopuszczeniu do konsumpcji. Tym samym co do zasady bez znaczenia pozostaje sposób dalszego wykorzystania takiego wyrobu (alkoholu etylowego), w sytuacji gdy będzie on wyrobem, który uprzednio został całkowicie skażony.
Jak wynika z okoliczności faktycznych sprawy nabywają Państwo na terytorium kraju alkohol etylowy całkowicie skażony na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 w cysternie, który jest następnie rozlewany w paletopojemniki i karnistry o pojemności 1000 litrów, 20 litrów, 5 litrów, a następnie dystrybuowany dalej, głównie hurtowo, do odbiorców krajowych.
Mając na uwadze powyższe, zgodzić należy się z Państwem, że w przedstawionych okolicznościach faktycznych, dokonując rozlewu całkowicie skażonego alkoholu etylowego, Spółka nie dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a w konsekwencji nie jest podatnikiem podatku akcyzowego i konsekwentnie nie jest zobligowana do składania deklaracji kwartalnych w odniesieniu do tych czynności”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76