2. Nieodwracalna utrata części alkoholu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy a uznanie za dopuszczenie do konsumpcji.
W obrocie gospodarczym, zwłaszcza w sektorze produkcji i dystrybucji wyrobów akcyzowych, takich jak alkohol, często dochodzi do sytuacji, w których część towaru ulega zniszczeniu lub utracie.
Procedura zawieszenia poboru akcyzy jest instrumentem prawnym, który umożliwia przemieszczanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych bez konieczności uiszczania akcyzy w momencie ich produkcji lub importu. Podatek akcyzowy staje się wymagalny dopiero w momencie dopuszczenia do konsumpcji, co w myśl art. 7 ust. 2 dyrektywy Rady 2008/118/WE oznacza m.in. opuszczenie procedury zawieszenia poboru akcyzy.
W myśl art. 7 ust. 4 dyrektywy 2008/118/WE, za dopuszczenie do konsumpcji nie uważa się całkowitego zniszczenia ani nieodwracalnej utraty wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli zniszczenie lub utrata wynikają z właściwości tych wyrobów, nieprzewidzianych okoliczności lub działania siły wyższej lub wynikają z zezwolenia udzielonego przez właściwe organy państwa członkowskiego.
W wyroku z dnia 18 kwietnia 2024 r. w sprawie C-509/22, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dokonał wykładni pojęcia „nieprzewidzianych okoliczności” w kontekście nieodwracalnej utraty alkoholu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. TSUE stwierdził, że pojęcie to należy interpretować jako obejmujące nadzwyczajne i nieprzewidywalne okoliczności, niezależne od powołującego się na nie podmiotu, których następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności.
Reasumując nieodwracalna utrata części alkoholu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nie zawsze będzie uznawana za dopuszczenie do konsumpcji. Właściwe organy podatkowe, stosując przepisy prawa krajowego i unijnego, będą badać okoliczności utraty, aby ustalić, czy zachodzi uzasadniona przyczyna zwolnienia z akcyzy. W tym kontekście, wyrok TSUE w sprawie C-509/22 stanowi istotne źródło wykładni prawa, które wpłynie na praktykę orzeczniczą w sprawach dotyczących nieodwracalnej utraty alkoholu.
Piotr Nowak
Współpracownik ISP
tel. 22 517 30 60 (wew. 109)
piotr.nowak@isp-modzelewski.pl