ZNAKI AKCYZY
1. Możliwość naniesienia znaków akcyzy oraz prawo do obniżenia kwoty akcyzy o wartość nowych znaków podatkowych.
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1542, dalej jako: ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.) przewiduje szczególną procedurę w postaci obowiązku oznaczania niektórych wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, który stanowi przedmiot niniejszego artykułu.
Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., obowiązek oznaczania znakami akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy. Znaki akcyzy pełnią funkcję dowodu wpłaty należnej akcyzy lub potwierdzenia prawa do sprzedaży wyrobów akcyzowych. Wśród podmiotów zobowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy ustawa wymienia m.in.:
- podmiot prowadzący skład podatkowy (art. 116 ust. 1 pkt 1);
- importera (art. 116 ust. 1 pkt 2);
- podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego (art. 116 ust. 1 pkt 3);
- przedstawiciela podatkowego (art. 116 ust. 1 pkt 4);
- podmiot dokonujący produkcji wyrobów akcyzowych (art. 116 ust. 1 pkt 5).
Ustawa o podatku akcyzowym nie reguluje wprost kwestii możliwości naniesienia nowych znaków akcyzy na wyroby akcyzowe już oznaczone ważnymi znakami akcyzy. Wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie rozstrzyga organ podatkowy w interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 września 2024 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.155.2024.1.AM, organ stwierdził, że dopuszczalne jest naniesienie nowych znaków akcyzy na opakowania jednostkowe, na których znajdują się już ważne znaki akcyzy. W interpretacji tej organ podkreślił, że ustawa nie zabrania takiego działania, a ponadto nowe znaki akcyzy zapewniają prawidłowe oznakowanie wyrobów akcyzowych.
Zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej o wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe. Obniżenie to jest możliwe jednak nie wcześniej niż w terminach określonych w ustawie, np. następnego dnia po naniesieniu znaków akcyzy w składzie podatkowym lub następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego. Jak stanowi natomiast art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. w ramach rozliczenia podatku akcyzowego podatnik ma możliwość obniżenia wartości należnego podatku o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych. Przy czym, obniżenia tego dokonać można maksymalnie do wysokości zobowiązania podatkowego.
Gabriela Korycińska
aplikant adwokacki
gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl
22 517 30 60 (wew. 277)