Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 73/2024

2. Określenie wartości ubytków wyrobów akcyzowych.

Stosownie do treści przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym wartość ubytków wyrobów akcyzowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Zakres pojęcia ubytków został określony w art. 2 ust. 1 pkt 20d tej ustawy Definicja pojęcia „ubytki wyrobów akcyzowych” jest istotna dla określenia jakie straty i których wyrobów uznawane są za ubytki podlegające opodatkowaniu. Definicja ta określa również w ramach jakich czynności powstające straty wyrobów akcyzowych można uznać za ubytki podlegające opodatkowaniu i rozliczeniu.

Jak wskazują organy podatkowe wszelkiego rodzaju ubytki powstające w czasie przyjęcia do magazynu surowców składu podatkowego, w czasie magazynowania, a także w czasie ich wydawania (np. odmierzanie odpowiedniej ilości wg zamówienia produkcyjnego przy użyciu naczyń) do działu produkcji, wpisują się w zakres pojęciowy ubytków wyrobów akcyzowych, przy czym ilość wyrobów będzie musiała być jednak określona przy pomocy zalegalizowanych przyrządów pomiarowych. A contrario w przypadku braku możliwości ustalenia rzeczywistych strat przy pomocy innych zalegalizowanych przyrządów pomiarowych ubytki wyrobów akcyzowych będą w całości opodatkowane.

Wszelkie straty wyrobów wynikające z ich właściwości fizykochemicznych np. w wyniku parowania, osadzania się części wyrobów na ściankach naczyń oraz na skutek wycieku lub niedobory powstałe w wyniku wydania próbek do badań, powinny mieścić się w normach ubytków określonych decyzją organu podatkowego. Dopiero po rozliczeniu ubytków za przewidziany dla danego wyrobu i czynności okres rozliczeniowy należy stwierdzić, czy powstałe ubytki przekraczają normy dopuszczalnych ubytków i dopiero wówczas akcyzę od takich ponadnormatywnych ubytków wykazać w deklaracji podatkowej.

 

Marek Zagórski

Adwokat

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77