OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH
1. Czy pył tytoniowy zmieszany z torfem podlega opodatkowaniu akcyzą?
Pomimo, że pył tytoniowy, który powstaje w związku ze zużywaniem suszu tytoniowego do celów produkcji wyrobów tytoniowych stanowi w istocie odpad produkcyjny, bowiem ze względu na niewielką średnicę nie nadaje się do palenia, to na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”) pył ten klasyfikowany jest jako susz tytoniowy. Stanowi zatem myśl art. 2 ust. 1 powołanej ustawy wyrób akcyzowy.
Jeśli tak rozumiany pył tytoniowy, nieprzydatny do celów produkcji, poddawany jest niszczeniu, np. poprzez jego spalanie, kompostowanie, mieszanie z innymi substancjami, powstaje wątpliwość dotycząca skutków czynności w świetle ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.
Zwłaszcza, że ani przepisy tej ustawy ani aktów do niej wykonawczych nie określają dopuszczanych sposobów zniszczenia suszu tytoniowego, natomiast art. 9b ust. 1 ustawy przewiduje opodatkowanie zużycia wyrobu akcyzowego. Przepis art. 9b ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi podstawę prawną opodatkowania zużycia suszu tytoniowego przez pośredniczący podmiot tytoniowy, a jej art. 9b ust. 1 pkt 5 odnosi się do zużycia suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy do innych celów niż produkcja wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich.
Z kolei z rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 12 sierpnia 2021 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych wynika, że o planowanym zniszczeniu nieprzydatnego do dalszego przerobu lub zużycia suszu tytoniowego należy powiadomić właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, podając datę, godzinę, rodzaj i planowaną ilość niszczonych wyrobów, a gdy niszczenie wyrobów akcyzowych ma następować poza składem podatkowym, również nazwę i adres miejsca niszczenia wyrobów akcyzowych, z czynności zaś należy ponadto sporządzić protokół i dostarczyć go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Organy podatkowe odnosząc się do skutków tak przeprowadzanego niszczenia suszu tytoniowego przyjmują, że nie dochodzi w tym przypadku do jego zużycia. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2016 r. (IPPP3/4513-44/16-4/MC), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że „[…]podczas całkowitego zniszczenia żyły tytoniowej w wyniku poddania procesowi kompostowania przedmiotowy susz tytoniowy nie zastaje zużyty. Zatem czynność całkowitego zniszczenia żyły tytoniowej, […] nie stanowi zużycia suszu tytoniowego przez pośredniczący podmiot tytoniowy w rozumieniu art. 9b ust. 1 pkt 4 ustawy„.
Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z dnia 16 grudnia 2016 r. (2461-IBPP4.4513.361.2016.1.MK) skonstatował, że: „[…]czynności całkowitego zniszczenia przez Wnioskodawcę suszu tytoniowego poprzez jego spalenie czy kompostowanie nie stanowią zużycia suszu tytoniowego przez pośredniczący podmiot tytoniowy w rozumieniu art. 9b ust. 1 pkt 4 ustawy”.
Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 24 października 2024 r. (0111-KDIB3-3.4013.182.2024.1.AM) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) odniósł się do przypadku niszczenia pyłu tytoniowego poprzez jego zmieszanie z torfem. Organ ustosunkował się w niej do stanowiska podatnika, który zamierzał zmieszać pył tytoniowy z torfem w taki sposób, że pył tytoniowy przestanie istnieć, gdyż jego cząstki o bardzo małej średnicy połączą się z torfem, a powstanie masa torfowa zawierająca cząstki suszu tytoniowego, która nie będzie nadawała się do wykorzystania w branży tytoniowej i zostanie przekazana do wykorzystania jako nawóz.
W przedstawionych okolicznościach Dyrektor KIS uznał: „[…] zmieszanie pyłu tytoniowego (będącego suszem tytoniowym w odniesieniu do ustawy o podatku akcyzowym) prowadzi do zniszczenia/unicestwienia suszu tytoniowego z pominięciem jego zużycia. Tym samym czynność zmieszania przez Wnioskodawcę suszu tytoniowego (pyłu tytoniowego) z torfem nie stanowi jego zużycia, a tym samym nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym na podstawie art. 9b ust. 1 ustawy”. Organ potwierdził zatem prawidłowość stanowiska podatnika, że zniszczenie wyrobu akcyzowego jakim jest susz tytoniowy (pył tytoniowy) poprzez jego zmieszanie z torfem, w wyniku czego przestanie on istnieć, nie może być uznane za zużycie suszu tytoniowego.
dr Joanna Kiszka
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50