Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 9/2018

7. Nabycie wyrobu węglowego zwolnionego od akcyzy a zasada jednokrotności opodatkowania.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. użycie wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy. Natomiast w myśl ustępu 3a tego artykułu jeżeli w stosunku do wyrobów węglowych powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
W związku z powyższym powstały wątpliwości czy pośredniczący podmiot węglowy nabywając wyrób węglowy bez akcyzy jest obowiązany do zapłaty podatku z tytułu jego użycia. W kwestii tej wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 5 marca 2013 r. ( I SA/Lu 26/13), w którym to Sąd stwierdził, że: ?(?) do zastosowania art. 9a ust. 3 u.p.a. nie jest wystarczające, że w stosunku do wyrobów węglowych powstał już uprzednio obowiązek podatkowy, warunkiem koniecznym jest natomiast, aby kwota akcyzy wynikającej z tego obowiązku została określona lub zadeklarowana, co w stanie sprawy niniejszej nie miało miejsca.
W związku z nabyciem miału węglowego przed dniem 2 stycznia 2012 r. powstał wprawdzie obowiązek podatkowy (por.: art. 8 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 10 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2012 r. oraz art. 4 o.p.), jednak nie powstało, wobec zwolnienia przewidzianego w art. 163 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2012 r., zobowiązanie podatkowe, tj. wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa (…) podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego (por.: art. 5 o.p.), nie został więc również zadeklarowany, określony ani zapłacony podatek (por.: art. 6 o.p.). Zatem w dacie rodzącego obowiązek podatkowy zużycia miału węglowego na potrzeby działalności gospodarczej Spółki nie istniała opisana w art. 9a ust. 3 u.p.a. sytuacja, w której w stosunku do tego miału powstał już uprzednio obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, a akcyza ta została zadeklarowana lub określona.
Dodać w tym miejscu należy, że regulacja art. 9a ust. 3 u.p.a. * dotyczy wyłączenia powstania obowiązku podatkowego * w sytuacji, gdy: – w stosunku do wyrobów węglowych powstał już wcześniej obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą oraz – kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, * chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Końcowe zastrzeżenie „chyba że ustawa stanowi inaczej” odnosi się do całego przedmiotu regulacji, co oznacza, że w ustawie mogą być przewidziane unormowania, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy powstaje pomimo zaistnienia sytuacji, jak opisana w art. 9a ust. 3 u.p.a. Unormowanie takie, wbrew twierdzeniu Spółki, nie jest zawarte w art. 21 ust. 3 pkt 3 u.p.a. (także ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2012 r.), który dotyczy nie powstawania obowiązku podatkowego, lecz obowiązku składania deklaracji podatkowych i wpłacania podatku.
Skoro od przedmiotowego miału węglowego na poprzednim etapie obrotu nie był uiszczany podatek, to nie można za uzasadnione uznać stanowiska Spółki, że konieczność uiszczenia przez nią podatku w związku ze zużyciem tego miału węglowego narusza jednofazowość opodatkowania akcyzą i prowadzi do dwukrotnego opodatkowania?.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że nabycie wyrobów węglowych korzystające ze zwolnienia od akcyzy obliguje pośredniczący podmiot węglowy do zapłaty podatku akcyzowego z tytułu jego użycia. W przypadku, gdyby w momencie nabycia akcyza została zapłacona, wówczas nie ma obowiązku ponownej zapłaty podatku
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348