Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się dwa projekty rozporządzeń: w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii oraz w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących. Głównym celem projektowanych aktów prawnych jest umożliwienie przesyłania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej (e-paragonów).
Od dnia 1 kwietnia 2020 r. ? wskutek zmiany w art. 111 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ? wprowadzono możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób. Zmiany w ustawie nie wyłączyły możliwości stosowania paragonów papierowych dla tych konsumentów, którzy nie wyrażają zgody na otrzymanie paragonu elektronicznego. Obecnie, sprzętowe kasy rejestrujące mają wyłącznie funkcję wydruku dokumentów fiskalnych ? podatnik musi wydać konsumentowi papierową postać paragonu fiskalnego.
Prawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowych przepisów wykonawczych, odpowiadających zmianom w ustawie, wskazanych powyżej. Projektowane przepisy rozporządzeń zakładają, że e-paragony wystawiane będą przez sprzętowe kasy online oraz kasy mające postać oprogramowania (tzw. kasy wirtualne). W przypadku kas sprzętowych online, projekt nowego rozporządzenia technicznego wprowadzi nową funkcjonalność, dzięki której wydanie e-paragonu z takiej kasy będzie możliwe w praktyce (wszystkie kasy, które trafią do homologacji po wejściu w życie nowego rozporządzenia, będą musiały posiadać opcję wysyłania e-paragonów).
Wprowadzenie nowej funkcjonalności dla kas rejestrujących w zakresie przesyłania paragonów w wersji elektronicznej nie dotyczy kas z elektronicznym i papierowym zapisem kopii, które mogą być jeszcze stosowane przez podatników do momentu uszkodzenia lub zapełnienia pamięci fiskalnej (kasy z elektronicznym zapisem kopii będą w sprzedaży do końca 2022 r.).
Osoby do kontaktu
Mariusz Unisk
Wiceprezes Zarządu
Dyrektor ds. Doradztwa Podatkowego
tel. (22) 517 30 94, 501 603 910
mariusz.unisk@isp-modzelewski.pl
Rafał Linka
Młodszy konsultant podatkowy
tel. 22 517 30 60
rafal.linka@isp-modzelewski.pl
Barbara Głowacka
Doradca Podatkowy
tel. 22 517 30 98
barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl
Pozostałe aktualności
1. Słowem wstępu. Z dniem 21 października 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny na wniosek Prokuratora Generalnego z dnia 24 maja…
W dniu 25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U.…
Sygnalizowanie nieprawidłowości, będące aktem ujawnienia informacji o naruszeniach prawa, odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu korupcji, nadużyciom i innym nieetycznym praktykom…
Dnia 3 września 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym,…
Dnia 3 września 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym,…
W dniu 7 maja 2024 r. została opublikowana interpretacja ogólna z dnia 2 maja 2024 r. sygn. PT1.8101.1.2023 w sprawie…
W dniu 8 marca 2024 r. TSUE w wyroku w sprawie C-241/23 stwierdził, iż art. 73 dyrektywy VAT należy interpretować w ten…
W dniu 21 marca 2024 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C-606/22 (Dyrektor Izby Administracji Skarbowej przeciwko B. Sp. z…
Czy w sytuacji gdy pracownik podatnika podatku od wartości dodanej (VAT) wystawił fałszywą fakturę wykazującą VAT, posługując się tożsamością pracodawcy…