Czynności sprawdzające w zakresu podatków dochodowych za okres obejmujący stan epidemii COVID-19

Organy podatkowe rozpoczęły przeprowadzanie czynności sprawdzających w zakresie weryfikacji obowiązków podatnika lub płatnika za okres obejmujący pierwsze półrocze       2020 r., czyli okres wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19.

 

Czynności te są przeprowadzanee na podstawie prowadzonych przez przedsiębiorców ksiąg oraz osiągniętych miesięcznych wyników finansowych. W ramach prowadzonych przez organy czynności sprawdzających podatnicy są proszeni o udzielenie odpowiedzi przykładowo na pytania takie jak:

 

   • – w jakich miesiącach od stycznia do czerwca 2020 r. wystąpił obowiązek wpłaty zaliczki na podatek dochodowy z działalności?
   • – w jakiej wysokości dokonano wpłaty zaliczki?
   • – czy taka wpłata została dokonana i w jakim terminie?
   • – w jakich miesiącach od stycznia do czerwca 2020 r. wystąpił obowiązek wpłaty zaliczki na podatek od wynagrodzeń pracowników (PIT-4)?
   • – w jakiej wysokości dokonano wpłaty zaliczki?
   • – czy powyżej określona wpłata została dokonana i w jakim terminie?

 

Czynności sprawdzające mogą być przeprowadzane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

 

Treść wezwań sugeruje potrzebę uzyskania przez organy na rzecz MF danych analitycznych celem oszacowania deficytu budżetowego państwa i nowelizacji budżetu. Ne można także wykluczyć przekształcenia czynność sprawdzających w kontrole podatkowe czy postepowanie podatkowe.

 

W przypadku zainteresowania skorzystaniem z doradztwa lub pomocy prawnej w toku prowadzonych czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego bądź postępowania przed sądami administracyjnymi pozostają do Państwa dyspozycji doradcy i konsultanci podatkowi Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

 

Osoby do kontaktu

Jacek Aninowski

Dyrektor Generalny ds. Obsługi postępowań 

doradca podatkowy

tel.: 22 517 30 91

mail: jacek.aninowski@isp-modzelewski.pl

Katarzyna Wawrzonkiewicz

konsultant podatkowy

specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

tel.: 22 517 30 76

mail: katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

Formularz
kontaktowy

Proszę wprowadzić dane, a nasi konsultanci odezwą się do wszystkich zainteresowanych.