Zasady ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przedmiotem aportu określono w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od fizycznych ( dalej PDOFizU )oraz art. 16g ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( dalej PDOPrU). Stosownie do ich treści za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną uważa się:
Wycena przedmiotu wkładu na dzień wnoszenia aportu dokonywana dla potrzeb określenia wzajemnych praw i obowiązków wspólników spółki osobowej nie może być utożsamiana z "poniesieniem" wydatku – zarówno przez spółkę osobową jak i przez jej wspólnika.
W sytuacji, gdy przedmiot wkładu był amortyzowany przez wspólnika, to przyjmuje się wartość z ksiąg podatkowych wnoszącego, a jeśli nie, są to wydatki poniesione przez wnoszącego na nabycie wkładu, niezaliczone przez niego do kosztów podatkowych w jakiejkolwiek formie. Ustawodawca przewidział tylko jedną sytuację, w której możliwe jest ustalenie wartości początkowej na podstawie wartości rynkowej z dnia wniesienia. Wkład taki musi być wniesiony przez osobę fizyczną, przedmiot wkładu nie był wykorzystywany wcześniej w działalności gospodarczej, a ustalenie kosztów jego nabycia jest niemożliwe. Ponadto wyjątek ten nie może dotyczyć wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie przez wnoszącego Problem ten dotyczy w szczególności sytuacji wniesienia wkładu w postaci znaku towarowego przed uzyskaniem prawa do ochrony prawnej
Na podstawie art. 22 h ust 3d PDOFizU odpisy amortyzacyjne w przypadku określonym w art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a PDOFizU dokonywane są z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez wnoszącego wkład. Zasady te stosownie do treści art. 22 h ust. 3a PDOFizU stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.
Maciej Sobiech
dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.