Z interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT2.4011.354.2023.2.MD wynika, że ośrodek pomocy społecznej jest zobligowany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcy za korzystanie z jego prywatnego samochodu w celach zawodowych. Bowiem zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie pracowników działających w obszarze pomocy społecznej, a nie osób wykonujących umowy zlecenia.
W ramach realizacji programu MOPS zatrudnia osobę fizyczną, na podstawie umowy zlecenia. Przy czym zleceniobiorcy, z którymi aktualnie zawarte są umowy zlecenia, są osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zleceniobiorca pobiera wynagrodzenie za określoną liczbę przepracowanych godzin. Usługa polega też m.in. na dowozie do różnych miejsc swoim prywatnym samochodem. Strony umówiły się, że zleceniodawca będzie zwracał zleceniobiorcy koszty dojazdów według tzw. kilometrówki. Zgodnie z przedstawionymi informacjami miejsce mają podróże lokalne w granicach miasta oraz podróże zamiejscowe. Przy dokonywaniu rozliczeń kosztów przejazdów zleceniobiorcy, zarówno lokalnych jak i zamiejscowych, zleceniodawca stosuje zwolnienie od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazał Dyrektor KIS, zleceniobiorca zatrudniony przez MOPS na podstawie umowy zlecenia, uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście. W konsekwencji czego zwrot wydatków zleceniobiorcy za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych stanowi jego przychód na mocy ww. przepisów. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy ogranicza krąg podatników mogących z niego skorzystać. Co istotne, ma ono zastosowanie do zwrotu kosztów poniesionych wyłącznie przez pracownika – z tytułu używania pojazdu stanowiącego jego własność, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych. Pracownikiem w rozumieniu ustawy jest – jak wynika wprost z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – osoba pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
Zatem Dyrektor KIS uznał stanowisko w sprawie możliwości zastosowania zwolnienia, o którym w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do zwracanych kosztów przejazdu za nieprawidłowe.