Dnia 10 czerwca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą braku obowiązku stosowania kasy on-line od 1 lipca 2020 r.
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca prowadzi sprzedaż pelletu drzewnego będącego materiałem służącym do celów opałowych domów jednorodzinnych, placówek publicznych, wszędzie tam gdzie jest zainstalowany kocioł na ten rodzaj paliwa opałowego. Klientami Wnioskodawcy są zarówno podmioty gospodarcze jak i osoby fizyczne. Sprzedaż dla osób fizycznych Wnioskodawca ewidencjonuje na kasie fiskalnej. Pellet ma formę granulatu i jest uzyskiwany z biomasy. Biomasą może być drewno o niskiej wartości technologicznej lub odpadowe z procesu obróbki drewna, odpady produkcji rolniczej, np. słoma, makuch, odchody zwierząt, osady ściekowe, wodorosty, oleje roślinne lub tłuszcze zwierzęce, odpady organiczne, np. trawy, wysłodki buraczane. Pellet, którym handluje Wnioskodawca jest wykonany z biomasy drzewnej. Jest on różnej grubości (6 lub 8 mm) i kaloryczności czyli efektywności grzewczej w zależności od typu wykorzystanego do produkcji drewna ? iglaste, liściaste czy mieszane oraz warunków produkcji. Wnioskodawca nie jestem producentem pelletu.
Należy stwierdzić, że opisany wyżej pellet jest rodzajem brykietu. Jednakże nie mieści się w kategorii określonej w art. 145b ust. 1 pkt 2 lit b) ustawy, ponieważ nie jest wytwarzany z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu i podobnego paliwa stałego wytwarzanego z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu. W odpowiedzi na zadane pytanie należy stwierdzić, że realizowana przez Wnioskodawcę sprzedaż pelletu nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy on-line.
Tym samym, organ stwierdził, że wykonywana działalność w zakresie sprzedaży pelletu nie będzie obligowała Wnioskodawcy do wymiany kasy rejestrującej z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasę on-line od 1 lipca 2020 r. na podstawie art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT.