Serwis Doradztwa Podatkowego

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków na potrzeby prowadzonej profesjonalnej drużyny piłki nożnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 2 sierpnia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP4-1.4012.308.2023.2.RMA) rozstrzygnął kwestię możliwości odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków na potrzeby prowadzonej profesjonalnej drużyny piłki nożnej.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się Spółka prowadząca drużynę piłkarską. Spółka została zawiązana w celu realizowania zadań własnych gminy z zakresu kultury fizycznej, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych oraz tworzenia warunków, w tym warunków organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu, obejmujących m.in. budowanie, zarządzanie i eksploatację infrastruktury sportowej i prowadzenie klubu sportowego. Działalność profesjonalnej drużyny piłkarskiej prowadzonej przez Spółkę opodatkowana jest podatkiem VAT w wysokości 23%, natomiast szkolenie młodzieży jest zwolnione z podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka wskazała, że nieodzownym elementem należytego funkcjonowania profesjonalnego klubu piłki nożnej są różnego rodzaju zakupy ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną. Spółka regularnie dokonuje zakupów odżywek, suplementów diety oraz napojów izotonicznych na potrzeby zawodników profesjonalnej drużyny. Podobnie, Spółka regularnie zakupuje środki medyczne, lód w kostkach, ochraniacze na różne części ciała czy też wynajmuje sprzęt do rehabilitacji, bilety wstępu do podmiotów świadczących odnowę biologiczną, np. basen czy sauna. W opinii Spółki wskazane zakupy pozostają w bezpośrednim związku z wykonywaną czynnością opodatkowaną. Ponadto, Spółka zakupuje również duże ilości sprzętu oraz odzieży sportowej. Owa odzież dzieli się na dwa rodzaje – odzież meczowa oraz odzież treningowa. Ta pierwsza przechowywana jest w Spółce, ta druga zaś wydawana jest zawodnikom, którzy zobowiązani są do jej pielęgnacji we własnym zakresie. Odzież meczowa każdorazowo po użyciu jest prana i prasowana w klubie. Dlatego też Spółka ponosi wydatki na zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej profesjonalnej drużyny piłki nożnej prowadzonej przez Spółkę.

Organ wskazał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Analizując kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług na potrzeby profesjonalnej drużyny piłki nożnej Organ wskazał, że prawo to przysługuje w zakresie, w jakim zakupy bezspornie związane są z realizowaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT – w zakresie wydatków na zakup środków medycznych, lodu w kostkach, ochraniaczy na różne części ciała, wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, zakup biletów wstępu do podmiotów świadczących odnowę biologiczną, np. basen, sauna, zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej. Zakupy te mają bowiem pośredni związek z wykonywaną działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (biletowane mecze piłki nożnej, transmisja meczów w telewizji, sprzedawane reklamy, sprzedaż gadżetów reklamowych itp.).

Natomiast odzież meczowa każdorazowo po użyciu jest prana i prasowana w klubie. Oznacza to, że wydatki na zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do jej pielęgnacji należy uznać za związane pośrednio z prowadzoną działalnością.

Zdaniem Organu Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na brak związku (zarówno bezpośredniego, jak i pośredniego) z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, dokonanie zakupów odżywek, suplementów diety, napojów izotonicznych, zakupów owoców świeżych, napojów słodzonych, bakalii, owoców suszonych. Organ stwierdził, że dominującym aspektem tych czynności jest zaspokojenie celów osobistych czy prywatnych potrzeb zawodników, a tym samym przedmiotowe zakupy nie mają związku z prowadzoną działalnością.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją