Serwis Doradztwa Podatkowego

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem ? przebudowa ulicy

     Dnia 13 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidulaną dotyczącą brak uprawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem ? przebudowa ulicy.

     Zgodnie z uzasadnieniem organu: ?Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

     Powyższe przepisy wskazują, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego. W tym tylko zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

     Gmina, w świetle art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 713), wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Na podstawie art. 6 ust. 1 tej ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

     Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym).

     Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Gmina realizuje Inwestycję pn.: ?Przebudowa ulicy (?)?. Inwestycja obejmuje wykonanie nawierzchni asfaltowej oraz chodnika na ulicy (?). Inwestycja pozwoli na szybszy i bardziej bezpieczny sposób komunikacji dla mieszkańców Gminy oraz skróci czas dojazdu do miejsc użyteczności publicznej. Inwestycja jest ogólnodostępna, bez opłat za korzystanie.

     Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z realizacją ww. Inwestycji.?

     Organ podkreślił, że: ?Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

     W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ ? jak wynika z okoliczności sprawy ? efekty Inwestycji nie będą służyły Gminie do wykonywania czynności opodatkowanych. Inwestycja związana jest z budową drogi i chodników, zatem jest ogólnodostępna, bez opłat za korzystanie. Ponadto, Wnioskodawca, realizując Inwestycję, wykonuje zadania własne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym.?

     Uwzględniające powyższe, organ stwierdził, że :?Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją Inwestycji pn.: ?Przebudowa ulicy (?)?, ponieważ efekty Inwestycji nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.?

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77

Skontaktuj się z naszą redakcją