Brak utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na skutek wniesienia JDG wspólnika do Spółki

Wniesienie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) do spółki kapitałowej może, w pewnych okolicznościach, prowadzić do utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, pozwalając na zachowanie prawa do ryczałtu, jeżeli spełnione zostaną określone warunki.

Zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o CIT, podatnik traci prawo do opodatkowania ryczałtem, jeżeli dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy podmiot wnoszący wkład niepieniężny z dniem wniesienia wkładu:

  1. zamknie księgi rachunkowe,
  2. sporządzi sprawozdanie finansowe oraz
  3. dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa ustawy o CIT, w zakresie transakcji pozostających w związku z przyjmowanymi składnikami majątku.

Aby spółka kapitałowa, do której wniesiono JDG, mogła zachować prawo do opodatkowania ryczałtem, muszą być spełnione łącznie wszystkie trzy powyższe warunki.

Pierwsze dwa warunki dotyczą zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego przez podmiot wnoszący wkład, czyli JDG. Trzeci warunek jest bardziej złożony i wymaga dokonania rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa ustawy o CIT.

Art. 7aa ustawy o CIT nakłada na podatnika, który wybrał opodatkowanie ryczałtem, obowiązek sporządzenia informacji o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem. W informacji tej wykazuje się m.in. przychody i koszty, które dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika.

W przypadku wniesienia JDG do spółki, rozliczenie to ma na celu ujednolicenie rozliczeń podatkowych i rachunkowych. Po wniesieniu JDG, przychody i koszty ustalane dla celów rachunkowych staną się również kategoriami podatkowymi.

Organy podatkowe potwierdzają, że w przypadku wniesienia JDG do spółki, rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa ustawy o CIT, powinna dokonać spółka jako podmiot przejmujący wkład niepieniężny.

W interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2024 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.39.2024.1.AR) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w przypadku aportu do spółki opodatkowanej ryczałtem, jedynym możliwym przypadkiem jest wniesienie aportu przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Ustalenie wstępnej korekty przychodów i kosztów oraz ustalenie dochodu z restrukturyzacji od składników majątku przenoszonych w drodze aportu do podatnika opodatkowanego ryczałtem ciążyć będzie na podatniku, zgodnie z art. 7aa ustawy o CIT.

Reasumując wniesienie JDG do spółki kapitałowej nie musi prowadzić do utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Jeżeli spełnione zostaną określone warunki, w tym dokonanie rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa ustawy o CIT, spółka może zachować prawo do ryczałtu.

Piotr Nowak

Praktykant

piotr.nowak@isp-modzelewski.pl

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.