Serwis Doradztwa Podatkowego

Budowa domku letniskowego a ulga mieszkaniowa

W dniu 24 marca 2021 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0115-KDIT2.4011.59.2021.2.KC dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Wnioskodawczyni otrzymała wraz z mężem mieszkanie w darowiźnie od swoich rodziców. Wnioskodawczyni otrzymała również działkę w darowiźnie od rodziców. Mieszkanie otrzymane w darowiźnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać, a za pieniądze ze sprzedaży mieszkania zamierza kupić/wybudować dom. Działka, której Wnioskodawczyni jest właścicielem została oznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako ML/2 ? tereny zabudowy letniskowej, na których dozwolona jest budowa obiektów budowlanych zgodnych z ustalonym przeznaczeniem, czyli zabudowa rekreacji indywidualnej z możliwością całorocznego użytkowania. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania w projekcie budowlanym widnieje nazwa obiektu jako „budynek letniskowy”. Dom, który Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza postawić jest budynkiem typu mieszkalnego jednorodzinnego umożliwiającym całoroczne użytkowanie. Posiada parametry techniczne umożliwiające zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przez cały rok. Wnioskodawczyni wraz z mężem nie są właścicielami żadnych innych nieruchomości. Na przedmiotowej działce planują mieszkać na stałe, przez cały rok co umożliwia im budynek oraz zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawczyni wskazała również, że wydatkowanie środków na budowę nowego domu nastąpi nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy ulga ze sprzedaży mieszkania będzie obowiązywała, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczy ona na budowę domu na działce letniskowej, w którym będzie zamieszkiwała na stałe?

Zdaniem Wnioskodawczyni, ulga ze sprzedaży mieszkania powinna ją obowiązywać, ponieważ dom, który planuje ona wybudować będzie służył własnym celom mieszkaniowym. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w darowiźnie Wnioskodawczyni przeznaczy na budowę nowego domu, a wydatkowanie środków na jego budowę nastąpi nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż mieszkania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. DKIS uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe i wskazał, że zawarte w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wyliczenie wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Ustawa dotycząca prawa budowlanego ani ustawa podatkowa nie zawiera definicji „domu letniskowego”. Z wykładni systemowej można wywieść, że w pojęciu budynku mieszkalnego mieści się także pojęcie budynku mieszkalnego letniskowego. Co do zasady, o tym czy dom można uznać za letniskowy czy za budynek mieszkalny, decyduje jego przeznaczenie, a więc funkcja, której ma służyć. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) dom letniskowy należy do klasy budynków mieszkalnych, jednakże dla oceny możliwości skorzystania z ulgi istotne jest ustalenie, czy w danym budynku podatnik będzie realizował swoje cele mieszkaniowe, czy jedynie potrzeby związane z rekreacją i wypoczynkiem. W orzecznictwie NSA oraz SN utrwaliło się stanowisko, że dom letniskowy może być zaliczony do kategorii budynków mieszkalnych tylko wtedy, gdy będzie użytkowany faktycznie przez właściciela i jego bliskich, służąc tym samym zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli podatnik korzysta z domu jedynie w celach wypoczynkowych, sezonowo, wówczas dom taki uznać należy za letniskowy.

Podsumowując DKIS wskazał, iż w sytuacji gdy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny zostanie wydatkowany nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na budowę domu letniskowego całorocznego, stanowiącego Jej własność lub współwłasność i który to dom nie będzie spełniał funkcji rekreacyjnej, a będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni, to dochód uzyskany z tego tytułu będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Wydatki poniesione na budowę opisanego we wniosku domu będą stanowiły bowiem wydatki na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją