Serwis Doradztwa Podatkowego

Budowla może być opodatkowana jak budynek ale tylko w określonych przypadkach

Dnia 29 września 2021 r. NSA w uchwale o sygn. FPS 1/21 podjął się rozstrzygnięcia, czy obiekt budowlany, będący budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowalne w związku z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

NSA w składzie siedmiu sędziów w uchwale jednomyślnie stwierdził, że obiekt budowlany, będący budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jeżeli spełnia kryteria bycia budynkiem wymienione w tym przepisie, a jego wyróżniająca cechą jest powierzchnia użytkowa, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Sprawa rozstrzygana przez NSA dotyczyła opodatkowania silosów cementu, należących do spółki będącej producentem materiałów budowlanych. W ocenie spółki silosy spełniają przesłanki określone w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, bowiem są trwale związane z gruntem, są wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadają fundamenty i dach, a tym samym powinny być opodatkowane jako budynki. Z kolei urządzenia techniczne i instalacje znajdujące się na dachu silosów oraz w tunelach nie stanowią – w ocenie Spółki – odrębnych obiektów budowlanych. Zdaniem organów, silosy z tunelami oraz górnymi obudowami podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle, nie budynki.

Zagadnienie oceny silosów, elewatorów zboża i podobnych obiektów jako budynków lub budowli było wielokrotnie przedmiotem analizy Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynikało to z budzącej wątpliwości definicji budynku i budowli, a w konsekwencji z problemów z ich klasyfikacją oraz rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Dla podatników korzystniejsze jest opodatkowanie tego rodzaju obiektów jako budynków – z uwzględnieniem powierzchni użytkowej. Uchwała podjęta przez NSA może wpłynąć na zwiększenie oszczędności podatkowych w podatku od nieruchomości.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją