Co jest istotne przy wycenie rynkowej praw majątkowych?

Przy określaniu wartości rynkowej dóbr niematerialnych w transakcjach między podmiotami powiązanymi organy podatkowe w pierwszej kolejności badają, czy niezależne, racjonalnie działające podmioty zawarłyby taką transakcję na warunkach, jakie ustaliły podmioty powiązane. Istotnym jest więc uzasadnienie racjonalności nabycia prawa za wynagrodzeniem w wysokości rynkowej.

Zgodnie z art. 11c ust.1 – 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Przy określaniu wartości rynkowej dóbr niematerialnych w transakcjach między podmiotami powiązanymi organy podatkowe w pierwszej kolejności badają, czy niezależne, racjonalnie działające podmioty zawarłyby taką transakcję na warunkach, jakie ustaliły podmioty powiązane. Istotnym jest więc uzasadnienie racjonalności nabycia prawa za wynagrodzeniem w wysokości rynkowej.

Przepis definiuje warunki, na jakich powinny być zawierane transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, wskazując, że warunki te nie powinny odbiegać od warunków, jakie zostałyby ustalone pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Jednocześnie fakt, że przepis adresowany jest wprost do podatników – podmiotów powiązanych, nakłada na nie obowiązek stosowania cen rynkowych według posiadanej w danym momencie najlepszej wiedzy, już w momencie zawierania transakcji kontrolowanej.

Podstawową zasadą oraz standardem przyjętym do wyceny transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, jest zasada ceny rynkowej (arm`s length principle). Zasadę tę wyraża art. 9 Modelowej Konwencji OECD, zgodnie z którym, jeżeli zostaną umówione lub narzucone warunki pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami w zakresie ich stosunków handlowych i finansowych, różniące się od warunków, które by ustaliły między sobą niezależne przedsiębiorstwa, wówczas wszelkie zyski, które osiągałoby jedno z przedsiębiorstw bez tych warunków, ale z powodów tych warunków ich nie osiągnęło, mogą być uznane za zyski tego przedsiębiorstwa i odpowiednio opodatkowane.

W § 3 ust. 1 wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 11 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych postanowiono, że organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej określają w drodze oszacowania dochód podmiotu powiązanego w wysokości, jaką ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Przy określaniu wartości rynkowej dóbr niematerialnych w transakcjach między podmiotami powiązanymi organy podatkowe w pierwszej kolejności badają, czy niezależne, racjonalnie działające podmioty zawarłyby taką transakcję na warunkach, jakie ustaliły podmioty powiązane. W przypadkach, kiedy racjonalnie oczekiwane korzyści podmiotu zawierającego taką transakcję są w sposób oczywisty mniejsze niż poniesione w związku z tą transakcją wydatki, a podmiot nie wskaże racjonalnych przyczyn uzasadniających ich poniesienie w określonej wysokości, organy podatkowe zbadają prawidłowość określenia wysokości poniesionych wydatków.

Andrzej Łukiańczuk

Doradca podatkowy nr 10266

andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 129

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.