Serwis Doradztwa Podatkowego

Co stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa?

Koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa powinny być ustalane odrębnie dla każdego składnika majątkowego wchodzącego w skład zbywanego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem ogólnych zasad rozliczania kosztów podatkowych.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Tak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnik, który wykazuje przychód podatkowy z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa, może także wykazać koszty uzyskania przychodów związane z taką sprzedażą, stosując zasady ogólne. Ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie żadnych szczególnych rozwiązań. Dyrektor KIS w ww. interpretacji indywidualnej z 14 maja 2020 r. wskazał – odnosząc się do kwestii dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia przedsiębiorstwa – że koszty te powinny być ustalane odrębnie dla każdego składnika majątkowego wchodzącego w skład zbywanego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem ogólnych zasad rozliczania kosztów podatkowych.

Zatem, w przypadku składników majątku trwałego podlegających amortyzacji, do kosztów uzyskania przychodów zaliczeniu podlega niezamortyzowana wartość początkowa środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych (tj. wydatki na ich nabycie/wytworzenie, pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne). Natomiast w przypadku środków trwałych, które nie podlegają amortyzacji (np. gruntów), kosztem podatkowym są wydatki na ich nabycie, określone w wysokości wartości początkowej.

Kosztem podatkowym (w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa) mogą być także wydatki na zakup towarów handlowych, materiałów, wyrobów gotowych, niezaliczone wcześniej do ww. kosztów.

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć również sprzedawane w ramach przedsiębiorstwa wierzytelności własne, zarachowane uprzednio do przychodów należnych – do wysokości uprzednio zarachowanej jako przychód należny. Jak stwierdził Dyrektor KIS w ww. interpretacji indywidualnej z 14 maja 2020 r.: „(…) w przypadku wchodzących w skład sprzedanego przedsiębiorstwa należności z tytułu dostaw i usług, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia wierzytelności zalicza się stratę poniesioną ze zbycia takiej wierzytelności do wysokości uprzednio wykazanego przychodu należnego, czyli bez uwzględnienia podatku od towarów i usług. (…)”.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją