Serwis Doradztwa Podatkowego

Co stanowi przychód podatkowy lidera konsorcjum?

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zatem przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa. Wskazać jednak należy, że w sytuacji, w której Lider przekazuje część aktywów, takich jak np. środki pieniężne innemu podmiotowi nie będąc uprawnionym do dysponowania tymi aktywami, ich wartość nie może być traktowana jako przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3 powołanej ustawy.

Przychodami lidera będą wyłącznie przychody przypadające na Lidera będącego stroną umowy konsorcjum. Pozostała kwota wynikająca z faktury (faktur) wystawionej na rzecz zamawiającego przez lidera – jako należna partnerowi, nie będzie stanowić przychodu lidera konsorcjum. Kwoty wynikające z tych faktur, które następnie zostaną przekazane przez lidera konsorcjum innemu członkowi konsorcjum, tj. partnerowi, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów lidera. Lider w przychodach podatkowych obowiązany będzie uwzględnić tylko swoją część przychodu wynikającą z przedmiotu umowy konsorcjum.

Pogląd zbieżny z powyższym wyrażany jest także przez organy podatkowe w wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacjach indywidualnych. Przykładowo: w interpretacji podatkowej z dnia 9 grudnia 2019 r. (0114-KDIP2-2.4010.413.2019.3.AG) stwierdzono, że: „(…) W związku z powyższym, na podstawie art. 5 updop, przychodami i kosztami uzyskania przychodów Wnioskodawcy będą wyłącznie przychody i koszty przypadające na Spółkę zgodnie z zapisami wynikającymi z zawartych umów/porozumień w ramach zawiązanego konsorcjum. Nie będą natomiast przychodami oraz kosztami te kwoty przychodów oraz kosztów, które na podstawie umów powinny obciążać partnera konsorcjum. W związku z tym, kwota wynagrodzenia partnera konsorcjum, jako udział partnera w zysku konsorcjum, nie może stanowić przychodu ani kosztu Wnioskodawcy.” Podobnie w interpretacji z dnia 24 kwietnia 2017 (2461-IBPB-1-1.4510.19.2017.2.BK): „(…) Z uwagi na powyższe, stanowisko Zainteresowanych, sprowadzające się do twierdzenia, że przychodami Wnioskodawcy i Zainteresowanych, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, powinny być tylko te części wynagrodzenia należnego od kontrahenta, które im finalnie przysługują zgodnie z Umową Konsorcjum, należy uznać za prawidłowe.”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją