Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na odpowiedni rachunek. Wskutek zmian wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład) do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. dodany został art. 87 ust. 6d, w którym uwzględniony został wyjątek od powyższej zasady. Zgodnie z tym przepisem zwrot różnicy podatku może nastąpić w terminie 15 dni. Prawodawca wprowadził jednak szereg warunków, które dla możliwości skorzystania z tej preferencji podatkowej musi spełnić podatnik.
Aby skorzystać z tzw. szybkiego zwrotu podatku konieczne jest, aby za trzy kolejne okresy rozliczeniowe (w przypadku małych podatników oraz podatników podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek za jeden okres rozliczeniowy), poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot, udział procentowy otrzymanych płatności zrealizowanych z wykorzystaniem instrumentów płatniczych, w tym również przy użyciu usługi polecenia przelewu z tytułu sprzedaży wraz z podatkiem, zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokumentowanej paragonami z oznaczeniem, z którego wynika, że płatność została dokonana przy użyciu karty płatniczej, przez wykonanie płatności mobilnej lub polecenia przelewu, w stosunku do łącznej wartości sprzedaży wraz z podatkiem zaewidencjonowanej przy zastosowaniu tych kas w danym okresie rozliczeniowym, był nie niższy niż 80%.
Natomiast w myśl art. 146k ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. próg obrotu bezgotówkowego dla możliwości skorzystania z 15- dniowego zwrotu podatku jest niższy i wynosi minimum 65% udziału otrzymanych płatności zrealizowanych z wykorzystaniem instrumentów płatniczych. Obniżenie progu obrotu bezgotówkowego zapewnia możliwość skorzystania z 15 – dniowego terminu zwrotu podatku przez większą liczbę podatników.
Łączna wartość sprzedaży wraz z podatkiem, zgodnie z art. 146k ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jest ustalana w oparciu o dane gromadzone w Centralnym Repozytorium Kas. Do łącznej wartości sprzedaży wraz z podatkiem zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, nie wlicza się wartości sprzedaży dokumentowanej fakturami wystawianymi przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
Końcowo należy podkreślić, iż pomimo tego, że prawodawca zdecydował się na czasowe obniżenie progu udziału sprzedaży bezgotówkowej, o którym mowa w art. 87 ust. 6e pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r., to dla możliwości skorzystania z szybkiego zwrotu podatku należy również spełnić łącznie wszystkie pozostałe warunki wskazane w art. 87 ust. 6e ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50