Otrzymane dofinansowanie do wynagrodzeń na podstawie ustawy o ochronie miejsc pracy stanowi przychód podatkowy.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o ochronie miejsc pracy, świadczenia, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 oraz wynagrodzenia, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, przedsiębiorca niezwłocznie wypłaca pracownikom po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków ubezpieczonego, składek na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także należności alimentacyjnych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy, dotyczących potrącania tych należności z wynagrodzenia za pracę.
Powołany art. 12 ust. 1 ustawy o ochronie miejsc pracy odnosi się m.in. do świadczenia, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 oraz wynagrodzenia, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 2 tej ustawy.
W art. 5 ust. 2 tej ustawy postanowiono, że pracownikowi objętemu obniżonym wymiarem czasu pracy przysługuje od przedsiębiorcy:
- finansowane ze środków Funduszu świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, do wysokości 100% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwiększonego o wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, należnych od pracownika, w wysokości proporcjonalnej do obniżonego wymiaru czasu pracy pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem,
- finansowane ze środków przedsiębiorcy wynagrodzenie
Uwzględniając powyżej przedstawione uwarunkowania prawne:
- otrzymane dofinansowanie stanowić będzie przychód podatkowy;
- koszty wynagrodzeń także w części objętej dofinansowaniem, stanowić będą koszty uzyskania przychodu.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129