Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy koszty refundacji wydatków na egzamin pracownika są jego przychodem podatkowym?

Jeżeli pracodawca wyrazi wtórnie zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika oraz udzieli mu pomocy finansowej na dofinansowanie opłaty egzaminacyjnej, to świadczenie w tym zakresie będzie wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów (części kosztów) szkolenia pracownikowi powoduje u tego pracownika powstanie przychodu ze stosunku pracy (por. art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przychód ten w pewnych okolicznościach może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Odrębnymi przepisami są tu regulacje Kodeksu pracy.

Jeżeli pracodawca wyrazi wtórnie zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika oraz udzieli mu pomocy finansowej na dofinansowanie opłaty egzaminacyjnej, to świadczenie w tym zakresie będzie wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak już wyżej wskazano, zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy „koresponduje” z przepisami innymi niż przepisy prawa podatkowego; w tym przypadku będą to przepisy ustawy Kodeksu pracy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu pracy oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Takie rozumienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych współgra z innymi przepisami Kodeksu pracy, zgodnie z którymi kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku są ustalane w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy) lub w przepisach szczególnych. Przepisy te wskazują zatem, jakich kwalifikacji pracodawca może oczekiwać od pracowników przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku.

Pogląd taki wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12 tycznia 2012 r. (ILPB2/415-1007/11-3/AJ): „(…) Wnioskodawczyni jest pracownikiem zatrudnionym w wydziale administracji na stanowisku starsza księgowa. Dwa lata temu z własnej inicjatywy Zainteresowana rozpoczęła studia licencjackie w szkole wyższej na kierunku administracja, specjalność rachunkowość i gospodarka budżetowa. Obecnie pozostał Wnioskodawczyni do ukończenia ostatni rok, trzeci. Ponieważ sytuacja finansowa Zainteresowanej uległa pogorszeniu, Wnioskodawczyni zwróciła się do swojego pracodawcy o pomoc w dofinansowaniu do studiów. W odpowiedzi otrzymała pomoc w postaci dofinansowania za cały rok, płatne w dwóch ratach: za semestr zimowy w roku 2011 oraz za semestr letni w roku 2012, a także zawarła umowę szkoleniową z pracodawcą.

Zakład pracy Wnioskodawczyni zgodnie z ustawą dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umową szkoleniową dotyczącą dofinansowania za semestr zimowy, odprowadził zaliczkę na podatek dochodowy.

(…)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni – z własnej inicjatywy – rozpoczęła studia licencjackie w szkole wyższej na kierunku administracja.

Obecnie pozostał Wnioskodawczyni do ukończenia ostatni – trzeci rok. Ponieważ sytuacja finansowa Zainteresowanej uległa pogorszeniu, Wnioskodawczyni zwróciła się do swojego pracodawcy o pomoc w dofinansowaniu do studiów. Zainteresowana otrzymała pomoc w postaci dofinansowania za cały rok, a także zawarła umowę szkoleniową z pracodawcą.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że ponoszony przez pracodawcę koszt opłaty za studia, odbywane z inicjatywy pracownika (na które pracodawca wyraził zgodę) przy jednoczesnym związku zdobywanej wiedzy czy umiejętności z zakresem obowiązków pracownika (aktualnych jak również w przyszłości) korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca jako płatnik nie powinien odprowadzać zaliczki na podatek dochodów.”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją