Kwota zapłaconych składek będąc świadczeniem na rzecz pracowników stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.
Członkostwo w izbach i stowarzyszeniach zawodowych jest często niezbędne dla uzyskania prawa wykonywania niektórych zawodów, związanych np. z branżą medyczną, prawną, czy budowlaną. Obowiązkowe składki opłacane z tego tytułu przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą stanowią dla nich koszt uzyskania przychodów, jako że są ściśle powiązane z uzyskaniem przychodu.
Kwota zapłaconych przez pracodawcę składek będzie świadczeniem na rzecz pracowników i w związku z tym stanowić będzie koszt uzyskania przychodów. Obowiązek przynależności osoby posiadającej uprawnienia budowlane do izby inżynierów budownictwa wynika z przepisów ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Ciężar opłacania składki z tytułu przynależności do izby spoczywa na osobie wykonującej zawód inżyniera budownictwa. Nie ma jednak przeszkód, by składki opłacał pracodawca za swoich pracowników. Pracodawca ponosi ten wydatek w celu uzyskania przychodów, a zatem spełniony zostaje warunek określony w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tego rodzaju świadczenia pracodawcy na rzecz pracowników nie zostały wyłączone przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 ustawy. Należy zauważyć, że nie ma tu zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który odnosi się do składek na rzecz organizacji, do których może należeć podatnik. Zgodnie z nim, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw – do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,25% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zatem, co do zasady, wyłączone są z kosztów uzyskania przychodów składki na rzecz organizacji do których przynależność nie jest obowiązkowa. Jednym z wyjątków od tej zasady są składki (w określonym tym przepisem limicie) opłacane dobrowolnie na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw.
W przypadku gdy w ramach stosunku pracy są realizowane czynności zawodowe, do wykonywania których niezbędna jest przynależność do izby lub stowarzyszenia zawodowego, pracodawca może finansować składki na rzecz tych podmiotów. Zasady tego finansowania powinny zostać zawarte w regulaminie wynagradzania.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129