Nabycie udziałów spółki w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia nie skutkuje przysporzeniem majątkowym po stronie spółki umarzającej udziały.
Nabycie udziałów spółki w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia nie skutkuje przysporzeniem majątkowym po stronie spółki umarzającej udziały. W tym zakresie należy wskazać, że nawet w przypadku nabycia udziałów w celu umorzenia bez wynagrodzenia wyrażany jest jednolity pogląd, że podmiot je nabywający nie uzyskuje przychodu podatkowego (powyższy pogląd był wielokrotnie potwierdzany w interpretacjach indywidualnych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 kwietnia 2010 r. (nr IBPBII/2/423-4/10/MM), w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 maja 2011 r. (nr ILPB3/423-77/11-2/GC), w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 marca 2016 r. (IBPB-1-2/4510-132/16/MW)).
Czynność samego nabycia udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego w Spółce (innym zagadnieniem jest uiszczenie wynagrodzenia w formie niepieniężnej przez podmiot dokonujący nabycia udziałów w celu ich umorzenia – art. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Podobnie także w interpretacji Dyrektora KIS z dnia 18 września 2024 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.379.2024.1.RK: „(…) W opisanej przez Państwa sprawie po stronie spółki jako nabywcy udziałów własnych od wspólnika nie wystąpi zatem jakiegokolwiek przysporzenie majątkowe, które mogłoby stanowić przychód w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
Wobec powyższych wyjaśnień, w związku z planowanym zbyciem udziałów posiadanych przez wspólnika bez wypłaty wynagrodzenia, w celu dokonania ich dobrowolnego umorzenia przez spółkę, po stronie spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W odniesieniu do skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia posiadanych udziałów w spółce bez wynagrodzenia należy przeanalizować, czy po stronie zainteresowanego – udziałowca pozostającego w spółce – w takim przypadku powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
W oparciu o ww. przepisy stwierdzam, że w wyniku dobrowolnego umorzenia należących do wspólnika udziałów w spółce, po stronie zainteresowanego, jako wspólnika pozostającego w spółce, nie dojdzie do powstania jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego. Zainteresowany nie osiągnie żadnych korzyści majątkowych, w tym żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. Nie osiągnie zatem faktycznego przychodu (dochodu), który mógłby podlegać opodatkowaniu w momencie umorzenia udziałów innego udziałowca (podkreśl. red.). W związku z umorzeniem udziałów danego wspólnika pozostały wspólnik nie otrzyma pieniędzy ani wartości pieniężnych (jak również świadczenia te nie są postawione do jego dyspozycji). W szczególności umorzenie udziałów należących do danego wspólnika nie oznacza otrzymania udziałów tego wspólnika przez pozostającego w spółce wspólnika (zainteresowanego). (…)”
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129