Art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług nie odnosi się do odliczania z faktur , na których wykazany był podatek według wyższej stawki niż należna.
Czynni podatnicy VAT mogą skorzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego, pod warunkiem że zakupy są powiązane z czynnościami opodatkowanymi. Stosowanie natomiast do brzmienia art. 88 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. obniżenie kwoty bądź zwrot różnicy podatku należnego nie obowiązuje we wszystkich sytuacjach. Powyższe przepisy nie odnoszą się jednak do prawa nabywcy do odliczania podatku VAT, który ma zawyżoną stawkę podatku. Prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego jest uwarunkowane statusem nabywcy jako czynnego podatnika VAT oraz związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi.
Przykładowo w piśmie z dnia 20 października 2023 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.361.2023.1.SST Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał:
„Należy podkreślić, że jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnego systemu VAT, jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej. Analiza powołanego art. 88 ustawy prowadzi do wniosku, że w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług, które podlegają opodatkowaniu inną niż przyjęta przez sprzedawcę (wyższą bądź niższą) stawką podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji, podatnik zachowuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego na takiej fakturze.
Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego – nie oceniając prawidłowości zastosowanej stawki podatku VAT dla nabywanych przez Państwa usług – należy stwierdzić, że mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur (z błędną stawką podatku – 23%) za usługi nabywane od lokalnych dostawców na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż opisany powyżej przypadek nie podlega pod wyłączenia z art. 88 ustawy.
W konsekwencji należy zgodzić się z Państwem, że wystawienie faktury z 23% stawką podatku VAT przez lokalnych dostawców nie stanowi negatywnej przesłanki wymienionej w art. 88 ustawy o VAT, a tym samym Spółka, jako czynny podatnik podatku VAT, wykorzystując nabyte świadczenie do czynności opodatkowanych będzie mogła odliczyć podatek naliczony na zasadach ogólnych”.