Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy nauczyciel akademicki może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia?

     Kwestia ta była analizowana przez Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 sierpnia 2020 r. (0115-KDIT1.4011.418.2020.2.MK).

     Wnioskodawcą była akademicka, artystyczna uczelnia publiczna, posiadająca osobowość prawną oraz działająca na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także wydanych na jej podstawie aktów wewnętrznych. Pracownikami wnioskodawcy są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim następuje na podstawie umowy o pracę, a jego szczegółowy zakres obowiązków określa rektor. Wnioskodawca wypłaca nauczycielom akademickim wynagrodzenie za pracę, a także inne świadczenia mające swoje źródło w stosunku pracy, co czyni go płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Nauczyciel akademicki może również otrzymywać wynagrodzenie za czas urlopu dla poratowania zdrowia, będące częścią wynagrodzenia zasadniczego.

     Zdaniem Dyrektora KIS, 50% koszty uzyskania przychodów można zastosować do uzyskiwanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych przez wnioskodawcę należności z tytułu całego wynagrodzenia nauczyciela akademickiego (w tym wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych) i wszystkich składników wynagrodzenia nauczyciela akademickiego (w tym dodatku za staż pracy, dodatku funkcyjnego i dodatku zadaniowego), do wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, płatnego urlopu naukowego, do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, do świadczeń za okresy niezdolności do pracy i usprawiedliwione okresy nieobecności (z zastrzeżeniem urlopu na poratowanie zdrowia), do nagród (rocznych, jubileuszowych, Rektora), do wynagrodzenia za pełnienie funkcji promotora, promotora pomocniczego sprawującego opiekę naukową nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej, za wykonywanie czynności związanych z nadawaniem stopni i tytułu naukowego, za pracę w komisji rekrutacyjnej oraz za kierowanie i sprawowanie opieki nad studenckimi praktykami zawodowymi, do odprawy emerytalno-rentowej.

     Nie można natomiast zastosować 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do wynagrodzenia za okres urlopu na poratowanie zdrowia. Dyrektor KIS wskazał, iż z postanowień art. 131 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika, że urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli stan zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy. W związku z tym, wynagrodzenie należne za czas tego urlopu dotyczy okresu, w którym nauczyciel akademicki nie wykonuje obowiązków nauczyciela akademickiego, ale powstrzymuje się od pracy, tj. powstrzymuje się od działalności twórczej o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

     W konsekwencji, wnioskodawca obliczając i pobierając zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie mógł zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (z zastrzeżeniem art. 22 ust. 9a ustawy), do całości wymienionych w stanie faktycznym przychodów nauczyciela akademickiego, z wyjątkiem wynagrodzenia za czas urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor KIS zaznaczył również, iż wnioskodawca nie ma przy tym obowiązku dokumentowania faktu powstania utworów realizowanych w ramach stosunku pracy.

 

Rafał Linka

Młodszy konsultant podatkowy

rafal.linka@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją