Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy objęcie udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny wywoła w gminie skutki w podatku dochodowym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Objęcie udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny nie wywoła w gminie skutków w podatku dochodowym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach samorządu terytorialnego – rozumie się przez to gminy, powiaty i województwa. Dochodami jednostek samorządu terytorialnego stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy o dochodach samorządu terytorialnego są dochody własne, subwencja ogólna oraz dotacje celowe z budżetu państwa. Z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika z kolei, że źródłami dochodów własnych gminy są dochody z jej majątku. Przy czym dochodami z majątku – w rozumieniu niniejszego unormowania – są dochody uzyskiwane z tytułu posiadanego przez jednostkę samorządu terytorialnego prawa własności i innych praw majątkowych.

Powyższe oznacza, że objęcie udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny nie wywoła w gminie skutków w podatku dochodowym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ze względu na zwolnienie podmiotowe Miasta w tym zakresie.

Pogląd zbieżny z powyższym wyrażony został m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2021 r. (0111-KDIB2-1.4010.536.2020.2.MK): „(…) W świetle powyższych przepisów, należy uznać, że wniesie do spółki wkładu niepieniężnego w formie aportu nieruchomości jest majątkiem Powiatu. Przychód Powiatu w wysokości wartości objętych udziałów w Spółce wynikający z przeniesienia składnika majątku w drodze aportu będzie dla Powiatu zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z powyższym Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT.” „Dochód związany z wyposażeniem Spółki w składniki majątkowe (wniesienie do Spółki aportu w postaci działek będących własnością Gminy) należy zakwalifikować jako dochód z majątku Gminy. Konsekwencją powyższego będzie uznanie, iż Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Reasumując, wskazać należy, iż czynność wniesienia do Spółki przez Gminę aportu nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 lutego 2019 r. (0111-KDIB1-2.4010.481.2018.2.MM).

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją