Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy odprzedaż usług medycznych jest zwolniona z podatku od towarów i usług?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 5 kwietnia 2024 r. wydał interpretację indywidualną o sygn. 0112-KDIL3.4012.118.2024.2.MBN, która dotyczyła podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT odsprzedaży usług medycznych.

Interpretacja została sporządzona na wniosek spółki prowadzącej platformę internetową, która pomaga dobrać skuteczną formę wsparcia psychologicznego. Jednym z rodzajów usług świadczonych przez Spółkę jest pośrednictwo w zakresie świadczenia usług psychologicznych i psychoterapii online. Działalność ta polega na odsprzedaży tych usług na rzecz pacjentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) lub na rzecz innych pośredników, stanowiących czynnych podatników VAT, którzy będą je odsprzedawać na rzecz pacjentów, z wykorzystaniem platformy. Komunikacja z pacjentami odbywa się z wykorzystaniem kanałów zdalnych obsługiwanych przez platformę. Głównym celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia psychicznego. Spółka nabywa usługi od psychologów lub psychoterapeutów we własnym imieniu lecz są one świadczone na rzecz podmiotów trzecich. Psychologowie i psychoterapeuci jako osoby prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT będą podatnikami VAT czynnymi lub zwolnionymi.

Z uwagi na powyższy stan faktyczny spółka zwróciła się do organu z pytaniem czy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a oraz art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa VAT”) jest uprawniona do stosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług?

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu psychologa. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.

Zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu, oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu (przedmiot) przez określone osoby (podmioty).

Definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani we wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego. TSUE stwierdził, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Analizując przedstawione powyżej regulacje Organ zauważył, że użyte w art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy VAT pojęcie „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” odpowiada określeniom używanym przez TSUE „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. W pojęciu tym zawierają się również usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych. Należy podkreślić, że ani przepisy Dyrektywy, ani orzecznictwo TSUE nie dają podstaw do tego, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Zatem czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zatem zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 19 i pkt 19a ustawy, objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia.

Organ stwierdził, że usługi dostępu do usług psychologicznych i psychoterapii za pośrednictwem platformy internetowej będą stanowiły usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a zatem będą stanowiły usługi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT. Tym samym spełnione zostaną przesłanki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy, tj. spółka będzie świadczyć usługi opieki medycznej, które zostały nabyte w jej imieniu, ale na rzecz osób trzecich (klientów), od podwykonawców – określonych przedstawicieli zawodów medycznych oraz świadczone usługi będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Należy wskazać, że dla możliwości zastosowania zwolnienia istotny jest charakter i cel świadczonej usługi, a nie fakt jej świadczenia za pośrednictwem platformy internetowej. O zastosowaniu zwolnienia od podatku dla świadczonych usług nie może bowiem przesądzać rodzaj środków komunikacji, przy wykorzystaniu których dana usługa jest wykonywana. Platforma internetowa stanowi jedynie narzędzie, jakie można wykorzystać w celu świadczenia usługi mającej na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjentów.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją