W interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2025 r. nr 0115-KDIT3.4011.420.2025.1.JS Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odniósł się do dopuszczalności zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych nie tylko na utrzymanie i korzystanie z lokalu, w którym prowadzona jest pozarolnicza działalność gospodarcza, ale również na najem komórki lokatorskiej oraz miejsca parkingowego. Organ zajął także stanowisko w kwestii rozliczania w ten sposób odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na potrzeby zakupu mieszkania.
Wzmiankowana interpretacja wydana została na wniosek podatnika, prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, który swoje usługi wykonywał zdalnie za pomocą komputera i telefonu, prowadząc spotkania z klientami zasadniczo online, ale nie wykluczał również spotkań z klientami w zakupionym mieszkaniu. Ponadto w garażu podziemnym na miejscu parkingowym zamierzał parkować samochód będący środkiem trwałym w działalności gospodarczej, a komórka lokatorska służyć miała jako magazyn.
Podatnik ów wyznaczył jeden pokój (o powierzchni 12,43 m2 ) jako główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Pozostałe pomieszczenia również były wykorzystywane w tejże działalności, lecz nie na zasadzie wyłączności. Proporcję ich wykorzystania w ten sposób przyjęto na poziomie 30%, przez co łączna powierzchnia przeznaczona dla działalności gospodarczej wynosiła 40% całkowitej powierzchni mieszkania, którego zakup został sfinansowany za pomocą zaciągniętego kredytu hipotecznego. Odsetki od kredytu były faktycznie płacone co miesiąc, zgodnie z harmonogramem spłaty.
Występując z wnioskiem o interpretację podatnik dążył do potwierdzenia, że zarówno odsetki od kredytu hipotecznego, jak też koszty utrzymania i korzystania z lokalu mieszkalnego, komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego, tj. wydatki na czynsz, energię elektryczną, dostawę wody i innych mediów – przemnożone zgodnie z przyjętą proporcją będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Organ interpretacyjny ocenił przytoczone stanowisko jako prawidłowe. W uzasadnieniu wzmiankowanej interpretacji indywidualnej (nr 0115-KDIT3.4011.420.2025.1.JS) Dyrektor KIS uznał, że wskazane wydatki nie zostały wprost wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”), zatem przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 22 ust. 1 tej ustawy, a więc przy istnieniu związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rzeczonymi wydatkami a osiąganym przychodem, a także pod warunkiem ich rzeczywistego i należycie udokumentowanego poniesienia w celu uzyskania lub zabezpieczenia źródła przychodu – wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności.
W ocenie Organu nie ma w szczelności przeszkód, by za koszt taki uznać odsetki od kredytu od tej części lokalu, która faktycznie służy działalności gospodarczej, nawet w sposób mieszany (czyli także do celów prywatnych), o ile tylko ich wysokość zostanie ustalona w racjonalnej, udokumentowanej proporcji, co w analizowanej sytuacji wystąpiło. Dyrektor KIS potwierdził zatem expressis verbis, że „[…] odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania, które w części będzie wykorzystywane na prowadzoną działalność gospodarczą, będą mogły zostać zaliczone jako koszt uzyskania przychodu, zarówno w proporcji w jakiej mieszkanie będzie wykorzystywane na prowadzoną działalność gospodarczą oraz w proporcji w jakiej powierzchnie pomieszczeń użytku ogólnego wykorzystywane są na prowadzoną działalność gospodarczą”.
Organ zaznaczył jednak, że to na podatniku jako podmiocie odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego ponoszonych wydatków z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, jak również obowiązek ich właściwego udokumentowania, a wydatki związane z używaniem i eksploatacją nieruchomości mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej jedynie w takim zakresie, w jakim wskazana nieruchomość będzie istotnie wykorzystywana na potrzeby tej działalności.
Należy odnotować, że zbliżone stanowisko w przedmiocie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu na zakup (lub remont) lokalu (domu) mieszkalnego fragmentarycznie przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, w części odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej w tym celu do ogólnej powierzchni użytkowej lokalu, zostało również wyrażone m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora KIS, m.in. z dnia 3 kwietnia 2023 r. (nr 0115-KDIT1.4011.55.2023.2.MK), 7 października 2022 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.646.2022.1.AA) oraz z 16 maja 2024 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.196.2024.2.KD).
dr Joanna Kiszka
Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.